Studentet.info
Opinione : Sa lekė kushtoi njė ėndėrr pėr universitet?
Kyqur 05-10-2006 11:07:59 (2621 Lexime)

Sa lekė kushtoi njė ėndėrr pėr universitet?

Nga: Petrika GROSI

Shpenzimet e kryera nga ēdo prind pėr fėmijėn e tij brenda njė periudhe qė nis me mbarimin e maturės sė kėtij viti dhe vazhdon deri nė momentet e tashme, janė me tė vėrtetė tė frikshme nėse mblidhen nė total. Kjo sidomos pėr ata prindėr e nxėnės tė shumtė qė vijnė nga rrethet, tė cilėt kėrkojnė me insistim njė vend nė fakultetet e Tiranės.

Fatkeqėsisht, nuk kemi ende njė numėr tė saktė mbi konkurrentėt nė Universitetin e Tiranės, pasi i njėjti person ka konkurruar nė mė tepėr se njė degė, deri nė 5-6 fakultete tė ndryshme, por ajo qė mund tė thuhet ėshtė se pėr ēdo fakultet me konkurrim shifrat kanė qenė tė larta qė nga 1 500 deri nė 3-4 000, apo edhe mė tepėr konkurrentė. .


Gjithashtu, bazuar nė kėtė logjikė tė thjeshtė, mund tė thuhet me plot gojė se janė mijėra maturantė qė kanė ardhur nga rrethet me shpresėn dhe ėndrrėn e fitimit tė universitetit nė kryeqytet. Nė rastin mė tė mirė, mė pak tė humburit nė gjithė kėtė mesele dalin ata qė deri tash kanė shpenzuar rreth 1 milion lekė tė vjetra. E kemi kėtu fjalėn pėr koston e fituesve, tė cilėt pas regjistrimit nė universitete e konvikte nė total kanė paguar gjatė periudhės “Fund maturė- Fillim universitet”, mesatarisht shumėn e lartpėrmendur. Nė kėto raste kaq tė gėzueshme, prindėrit nuk shqetėsohen shumė pėr shpenzimet, por shumica e konkurrentėve, ēka pėrbėn dhe rastet mė pak tė gėzueshme, mbeten jashtė portave tė universiteteve, gjė qė do tė thotė pėr ta: Shkollė e humbur, pare tė harxhuara, kohė e shkuar dėm, sorrollatje sa tė duash dhe stres e depresion.


Naim Shehu ėshtė njė nga baballarėt e shumtė mbi tė 50-at, tė cilėt presin me shpresė se mos nė ndonjė farė mėnyre lista me kuotat boshe do tė pėrfshijė edhe emrat e fėmijėve tė tyre... “Irena, vajza ime, -tregon Naimi, u regjistrua nė disa fakultete, pėrfshi kėtu Mjekėsinė dhe Gazetarinė. Ajo mori 4 646,2 pikė dhe sipas thėnies sė ministrit duhet tė hynte nė degė tė tjera nėse me kaq pikė nuk siguron regjistrim nė fakultetet ku konkurroi. Tash unė si prind nuk di ē’tė bėj dhe vajza po mė kalon nė depresion”.
E pyesim Naimin pėr shpenzimet gjatė kėsaj kohe. Ai thotė se “dy muajt e fundit, qė nga matura, regjistrimet pėr konkurrim nė fakultete e deri mė tani, sinqerisht kam shpenzuar rreth 700-800 mijė lekė tė vjetra. Pėrfshi kėtu tarifat e regjistrimeve pėr konkurset nė degėt e ndryshme ku hyri goca, e deri te vajtjet nė Durrės (200 mijė lekė tė vjetra) pėr t’u interesuar mbi lėvizjen e kuotave nė universitetin e atjeshėm. Janė gjithė ato bileta makinash, shpenzime tė tjera pėr certifikata, noterizime, fotografi, vajtje ardhje nėpėr sekretari e institucione ku kemi shkuar... Pėr mua ky dėm qė mė bėn shteti ėshtė i disafishtė nga pikėpamja financiare, por edhe psikologjike pėr vajzėn dhe krejt familjen”.
***
Le tė bėjmė njė llogari tė thjeshtė tė gjithė shpenzimeve pėr tė parė se sa e besueshme ėshtė dhe shifra qė na jep zoti Naim; Regjistrimi qė bėhej pėr tė drejtėn e konkurrimit vetėm pėr njė fakultet, ēdo konkurrenti i ka kushtuar 3 000 lekė. Por nėse konkurrohet nė 5-6 degė, ashtu siē kanė bėrė shumė prej maturantėve sivjet, atėherė kjo shifėr arrin mesatarisht rreth 20 mijė lekė. Noterizimet, certifikatat e fotografitė e nevojshme pėr kėto 5 regjistrime shkojnė rreth 5 mijė lekė. Gjithashtu, 20 mijė lekė tė tjera Naimi i ka harxhuar pėr vajtje-ardhje nė Durrės gjatė kėtyre muajve, pasi interesohej pėr lėvizjen e kuotave tė shpallura nga universiteti i kėtij qyteti. Kjo mund tė zgjidhej edhe me telefon, por nė rast se telefonat do tė ngriheshin nga sekretaritė e universiteteve, gjė qė ka qenė tepėr e vėshtirė pėr tė ndodhur pėr vet faktin e fluksit tė njerėzve tepėr tė madh. Disa herė ai ka marrė tė afėrm nga Durrėsi nė telefon duke iu kėrkuar qė tė interesohen por ja qė nuk mund t’ua kėrkonte kėtė nder me dhjetėra herė. Gjithsesi, rreth 300 lekė tė tjera i shpenzoi gjatė kėtyre dy muajve pėr kėtė punė. Naimit tė paktėn mbi 10 herė i ėshtė dashur tė niset nė mėngjes nga Tirana drejt Durrėsit e tė kthehet pasdite vonė bashkė me vajzėn. Ndėrkaq nė Durrės, normalisht babai dhe vajza do tė hanin drekė, do tė pinin sė paku ujė apo ndonjė pije freskuese nė vapėn e korrikut dhe tė shtatorit e do tė harxhonin edhe kohėn e tyre duke pritur e duke u interesuar pėr lėvizjen e listave dhe emrave tė kandidatėve. Deri nė kėtė pikė minimalisht, sipas pėrllogaritjes, ky prind ka shpenzuar rreth 45 mijė lekė. Por e kushtueshme pėr tė ka qenė edhe mė tepėr koha tjetėr e shpenzuar nė fakultetet e Tiranės, ku pėr 20 ditė ka shkuar rregullisht qė nga Bathorja ku banon drejt, Mjekėsisė, Filologjikut dhe Shkencave Politike, tre fakultete qė ndodhet nė tri cepe tė ndryshme tė metropolit shqiptar. Normalisht, Naimi pėr gati 20 ditė ka harxhuar nė gjithė kėto lėvizje 30-40 mijė lekė tė tjera, pasi as me autobus dhe as duke ecur mė kėmbė, koha nuk do t’i premtonte qė tė ndodhej njėherėsh nė sekretaritė e fakulteteve, tė cilat hapeshin dhe mbylleshin nė tė njėjtėn orar. Njė taksi nė Tiranė nuk mund tė merret pa paguar 500 lekė, me pėrjashtim tė ndonjė rasti kur shoferi s’ka licencė dhe mund tė pranojė tė lėvizė me 300 apo 400 lekė. Sa taksi ka marrė ky prind me tė drejtė qė nuk mund t’i mbajė mend, ashtu si dhe shumė prindėr tė tjerė.

***
Majlinda Bushja ėshtė njė konkurrente 25-vjeēare e ardhur nga Fieri, tė cilėn pėr fat tė mirė e kishte kapur vija ndarėse nė raundin e tretė tė regjistrimeve kreu regjistrimin nė fakultetin e Histori-Filologjisė. Majlinda kishte konkurruar vetėm nė dy degė tė kėtij universiteti pėr “Gjuhė-Letėrsi” dhe pėr “Gazetari”. Ajo tregon pėr “Shekullin”, se “Nė lidhje me shpenzimet e kryera gjatė kėsaj kohe mund tė them se janė shumė. Kėrkojnė dokumente me vula tė reja, pastaj do kthehesh sėrish nė drejtori qė t’i firmosėsh e vulosėsh, e pastaj do tė vish prapė kėtu nė Tiranė, pėrndryshe mbetesh pa shkollė... Kam ardhur gjithė kėto ditė bashkė me babanė, por dhe mjaft herė tė tjera me motrėn time. Ēdo rrugė vetėm pėr taksi e fugonė, vet i dytė na kanė ikur 30-40 mijė lekė tė vjetra pasi shkonim e vinim brenda ditės. Rrugė tė tilla kemi bėrė me dhjetėra nga Fieri nė Tiranė. Certifikata e noterizime janė shpenzime tė tjera qė kemi bėrė dhe na kanė kushtuar rreth 30 mijė tė vjetra . Veē kėsaj, unė kisha emrin gabim nė njė dokument dhe vajta qė e rregullova. Sėrish harxhuam kohė, energji dhe lekė... Shumė rrugė pėr nė Tiranė na kanė shkuar bosh dhe na ėshtė dashur tė vijmė sėrish. Nė total, mund tė jenė mbi 500 mijė lekė tė vjetra qė kam prishur deri tani, por me regjistrimin nė shkollė qė kushton 150 mijė, librat qė besoj do shkojnė 100 mijė tė tjera dhe konviktin qė sapo e pagova 250 mijė, besoj se kjo shumė do tė kalojė edhe 1 milionin.

***
Leonard Pogaēe ėshtė njė tjetėr prind nga Tirana, i cili pranoi tė flasė bisedojė me ne. Bashkė me tė bijėn, Irenėn, edhe i ati vėrtitej sa andej kėndej nėpėr korridoret dhe oborrin e fakultetit Filologjik duke parė listat dhe duke pritur sėrish shpalljen e kuotave boshe. Irena Pogaēe sivjet konkurroi pėr Juridik, Shkenca Politike, Psikologji dhe Gazetari. Prindi shprehet pėr gazetėn se “shpenzimet e mia nisin qė nga tarifat e regjistrimeve, certifikatat, ecejaket e pafundme... Unė ndoshta nė krahasim me tė tjerėt qė vijnė nga rrethet nuk kam bėrė shumė shpenzime sepse jam banor nė Tiranė, por tė them tė drejtėn, deri tani kam shpenzuar minimalisht 40 mijė lekė tė reja. Kėtu nuk llogarisim orėt dhe ditėt e punės qė kemi lėnė sepse bėhet fjalė pėr fatin e vajzės, por duhet thėnė se tė paktėn 20 ditė unė kam ndenjur bashkė me Irenėn, duke u interesuar pėr shkollėn. Mua kjo shumė ndoshta nuk mė rėndon dhe aq, pasi kam njė dyqan, jetoj kėtu dhe kam lehtėsi, por ata qė vijnė nga rrethet duhet tė kenė shpenzime kolosale. Shteti duhet medoemos qė tė gjejė njė formulė tjetėr gjatė viteve nė vijim”.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio