Studentet.info
Lajme : Ministria vendos datėn e nisjes sė vitit tė ri akademik
Kyqur 28-09-2006 3:24:17 (1391 Lexime)

Universiteti fillon mė 9 tetor

TIRANĖ, 28 SHTATOR- Studentėt nė mbarė vendin nisin vitin e ri akademik mė datė 9 tetor. Kjo ėshtė data qė ka pėrcaktuar dje Ministria e Arsimit. Kėtė vit ēel dyert pėr herė tė parė njė universitet i ri publik dhe dhjetėra tė tjerė privatė, tė licencuar kėtė vit. Sistemi i lartė arsimor pėrfshin universitetet dhe shkollat e larta. Janė gjithsej 12 universitete publike, pėrfshirė edhe atė tė Durrėsit.

Ndėrsa studentėt ishin bėrė gati pėr tė shkuar nė auditore mė datė 2 tetor, ministria vendos ta shtyjė edhe njė javė nisjen e vitit akademik. Pėrveē studentėve tė viteve tė larta, kėtė vit pritet t‘u bashkohen universiteteve edhe mijėra tė rinj qė janė ende nė proces regjistrimi. Numri i studentėve qė do tė pranohen nė vit tė parė ėshtė ende i papėrcaktuar. Numri i tyre pritet tė jetė mė i lartė se njė vit mė parė, pasi 38 degė u liberalizuan dhe shumė universitete private vazhdojnė ende tė hapen. Dje Kėshilli i Ministrave vendosi ēeljen e 4 universiteteve tė rinj(SHQIP)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio