Studentet.info
Lajme : Sėrish vende tė lira nė Universitetin e Tiranės
Kyqur 03-10-2006 4:25:29 (2471 Lexime)

Universiteti i Tiranės, 541 vende bosh, raundi i fundit mė 4 tetor

TIRANĖ, 3 TETOR- Sėrish kuota tė lira nė Universitetin e Tiranės. Dita e djeshme e regjistrimeve, qė shėnoi raundin e katėrt nė total, nuk arriti dot tė plotėsonte numrin e kuotave tė vėna nė dispozicion.

Plot 541 kandidatė tė regjistruar nė degė tė ndryshme tė Universitetit tė Tiranės do tė kenė mundėsi tė pėrfitojnė nga spostimi i listės sė fituesve.

Afishimi i listave mė rend zbritės pėr fituesit e kėtij raundi do tė afishohen nga universitet sot, ndėrsa regjistrimi i kandidatėve do tė bėhet nė datėn 4 tetor, ditėn e mėrkurė.


Juridiku, sėrish vende bosh

Vende tė paplotėsuara janė shėnuar nė Fakultetin e Drejtėsisė. Nga spostimi do tė pėrfitojnė 11 kandidatė nė listėn e pritjes. Fakulteti me numėr mė tė madh kuotash tė lira, ėshtė ai i Ekonomisė, ku lista tashmė nga 1 088 fitues qė kishte nė fillim, ka zbritur edhe pas shifrės 2 000. Situatė e pritshme kjo pėr dekanin e fakultetit, Dhori Kule, i cili e shpjegon gjithė kėtė me aplikimin e tė interesuarve nė mė shumė se 5-6 degė dhe zgjedhjen e njėrės prej tyre. Sipas tė dhėnave tė fundit tė publikuara nga Rektorati i Tiranės, nė kėtė fakultet janė tė paplotėsuara 96 vende. Pas tij, pėr numrin mė tė madh tė vendeve tė lira, vjen Fakulteti i Histori-Filologjisė, ndėrsa dega me mė shumė vende bosh ėshtė ajo e Historisė, me 82 tė tilla. Jo mė pak kuota bosh ka pasur edhe nė Gjeografi, Gjuhė-Letėrsi dhe ajo qė theu parashikimet, Gazetari.

Nė kėtė degė, si asnjėherė tjetėr, ata qė konkurruan dhe fituan nuk preferuar tė regjistroheshin, duke lėnė thuajse tė gjitha vendet tė lira qė nė raundin e parė tė regjistrimeve. Tashmė, kur me vendim tė ministrisė rinisėn regjistrimet, sėrish nė Gazetari mbetėn 56 vende tė lira. Edhe Fakulteti i Shkencave Sociale ofron mundėsi tė tjera pėr tė mbeturit nė radhė, ndonėse jo me numėr tė madh vendesh tė lira. Ndėrkaq, kush nuk e ka parė veten fitues te Farmacia, mund tė shpresojė me shtesat, gjithsej janė nė pritje 10 vende.

Data 4, fundi i regjistrimeve

Tė gjithė kandidatėt qė pėrfitojnė nga vendet e mbetura bosh do tė gjejnė veten nė listat qė do tė afishojnė fakultetet sot. Sipas udhėzimit tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, mė datė 4 do tė nisė regjistrimi pėr vendet e tjera bosh. Si gjithmonė, pranė sekretarive tė fakulteteve, me dokumentet origjinale, dėftesė, certifikatė mature, fotografi si dhe vėrtetimin nga banka qė dėshmon se ke bėrė derdhjen e shumės pėr regjistrim.

“Regjistrimi i kandidatėve, sipas listave me rezultatet vijuese pėrkatėse, pėr kėto vende bėhet pranė sekretarive tė fakulteteve mė datėn 4 tetor 2006, prej orės 09.00 deri 15.00, sipas rendit zbritės”. Pas kėsaj date, nuk do tė bėhen mė veprime nė sekretaritė. Tė gjitha vendet e mbetura bosh (tė parea1izura), i dėrgohen sė bashku me listat e kandidatėve fitues, nė datėn 5 tetor 2006, MASH-it. Ėshtė nė dorėn e saj mandej tė vendosė se ēfarė do tė bėhet me kuotat e parealizuara. Gjithēka, sipas ministrit Pollo, do tė pėrcaktohet me njė udhėzim tė posaēėm.


3 500
janė kuotat e pėrcaktuara pėr Universitetin e Tiranės nė degėt me numėr tė pėrcaktuar pranimesh

11
janė degėt e liberalizuara nė Universitetin e Tiranės, ku pranimi i studentėve ėshtė i lirė

541
kuota mbeten tė parealizuara edhe pas rinisjes sė regjistrimeve. Tashmė nis raundi i fundit pėr tė interesuarit

18
shtator nisėn regjistrimet deri mė 22 shtator. Mosrealizimi i kuotave bėri shtyrjen e regjistrimeve me 5 raunde


Nga: Bruna PRIFTI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio