Studentet.info
Lajme :  Fuere per rastin e USHT-se
Kyqur 09-10-2006 7:39:15 (1291 Lexime)


Fuere kritikoi ndodhitė nė Universitetin e Tetovės


OHĖR, 9 TETOR- Ndodhitė nė Universitetin e Tetovės dhe nė Parlamentin nuk janė tė mira pėr imazhin e vendit, deklaroi sot nė Ohėr evroambasadori Ervan Fuere.

"Ende nuk kam shqyrtuar raportin e plotė, por, nga ajo qė pashė, nuk mora pėrshtypje se ndėrrimi i rektorit tė Universitetit tė Tetovės ėshtė bėrė sipas procedurės sė rregullt, e cila doemos duhet tė respektohet nė raste tė tilla, tha Fuere.

Sipas tij, ndėrrimi i rektorit duhet tė bėhet nė mėnyrė tė qetė, ndėrsa pėrgjegjegjėsit nė shtet duhet t'i respektojnė procedurat.


Lidhur me konfliktin e hapur ndėrmjet Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI) dhe Partisė Demokratike Shqiptare (PDSH), Fuere theksoi se PDSH-ja si parti nė pushtet duhet ta ftojė BDI-nė pėr vendosje tė dialogut.

Sipas tij, vetėm me bashkėpunim ndėrmjet kėtyre dy partive mund tė realizohet konsensusi politik i cili ėshtė i domosdoshėm pėr vazhdimin e reformave.

"BE-ja pret nga Maqedonia qė t'i vazhdojė reformat tė cilat janė tė rėndėsishme pėr ardhmėrinė e vendit dhe pėr kėtė shkak partitė duhet ta lėnė anash interesin politik dhe bashkarisht tė punojnė pėr interesin e pėrgjithshėm".

Fuere sot nė Ohėr ishte i pranishėm nė prezantimin e rezultateve tė projektit "Pėr pėrmirėsimin e bashkėpunimit kulturor nė shkollat e pėrziera etnike".

Projekti, tė cilin e financon Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim, gjatė dy viteve tė fundit zbatohej nė 20 shkolla fillore dhe tė mesme, ku ekipe multietnike pėrfshinė rreth 900 nxėnės nė aktivitete tė cilat kanė pėr qėllim tė pakėsohen stereotipet multietnike. /Makfaks/
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio