Studentet.info
Lajme : Grup kontrolli pėr universitetet private
Kyqur 11-10-2006 4:57:52 (1657 Lexime)


Grup kontrolli pėr universitetet private

TIRANĖ, 11 TETOR – Njė grup kontrolli i ministrisė do tė nisė inspektimin e universiteteve private tė hapura nė vend. Urdhri ėshtė dhėnė nga kreu i Arsimit, Genc Pollo, sipas tė cilit, do tė kalojnė nė sitė tė gjitha shkollat e larta private.

“Nė urdhėr ėshtė parashikuar qė nga data 05.10.2006 deri nė datėn 20.10.2006, grupi i pėrbėrė prej 12 vetash, specialistė tė MASH-it, universiteteve dhe Agjencisė sė Akreditimit do tė kontrollojė 14 universitetet private tė licencuara nė vend, pėr plotėsimin e kushteve nė fillimin e procesit mėsimor tė vitit tė ri akademik”, - bėhet e ditur nga MASH-i. Nė veēanti do tė kontrollohen planet mėsimore dhe programet, statuti dhe rregullorja e institucionit, format e organizimit tė studimeve dhe e kontrollit tė dijeve, tė dhėnat rreth kurseve tė studimit, standardet pėr laboratorėt, hapėsirat mėsimore, biblioteka etj.


Vėmendje do t’i kushtohet stafi akademik, tė brendshėm dhe tė jashtėm, pėr tė qenė konform normave tė licencimit. Krahas kėsaj do tė shihen edhe garancitė pėr financimin e shkollės sė lartė tė personelit dhe veprimtarive mėsimore-shkencore tė saj, tarifat e studentėve, gjendja e llogarisė bankare, dokumentacioni dhe infrastruktura e godinave.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio