Studentet.info
Njoftime : PARLAMENTI I STUDENTEVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 12-10-2006 8:50:56 (1813 Lexime)NJOFTIM

Kėrkesat e Parlamentit tė studentėve drejtuar Rektorit tė UP-sė
Prof. dr Enver Hasani, Kėshillit Drejtues , dhe Sekretarit tė UP-sė


PRISHTINĖ, 12 TETOR- Duke e parė gjendjen shumė tė rėnd e cila po mbretėron nė Universitetin e Prishtinės dhe neglizhenca qė po tregon Rektori i UP-sė dhe stafi i tij pėr ta tejkaluar kėtė gjendje Parlamenti i Studentėve kėrkon urgjentisht qė Rektori dhe stafi i tij tė bėjnė diēka konkrete nė tejkalimin e kėtyre sfidave e jo ta qojnė UP-nė drejt problemeve te reja dhe shkatėrrimit total tė UP-sė.

Kėrkesat dhe shqetėsimet e parlamentit tė Studentėve:


1.Plaēkitja Studentėve duke i detyruar ata tė paguajnė shumėn prej 2€ pėr ēdo provim edhe pse ata paguajnė taksen vjetore tė studimit ,edhe pse Rektori dhe Prorektori pėr ēėshtje mėsimore e kanė informuar Parlamentin e Studentėve se kjo shumė ėshtė e paligjshme dhe nuk do te praktikohet mė.


2.Vendimi shumė qesharak qė ka nxjerr Universiteti i Prishtinės pėr pėrfitimin e Bursės Universitare ku nė disa fakultete asnjė studentė nuk do ta pėrfitoj kėtė bursė ,Studenti me vet faktin qė e fiton kushtin pėr regjistrimin e vitit tjetėr akademik nėse tregon suksese tė shkėlqyeshme nė studime duhet tė jetė pėrfitues i kėsaj burse .

3.Mos organizimi i mirė i procesit mėsimor qė rezulton me mos mbajtjen e ligjėratave nė shumė fakultete tė UP-sė dhe me kėtė rast viktimė si gjithmonė janė studentėt .Dhe pėr kėtė ēėshtje fajtorė ėshtė prorektori pėr ēėshtje mėsimore Prof. dr .Luan Ahma sepse ai sė bashku me Rektorin e UP-sė nuk kanė kohė tė orientohen nė kėto probleme me tė cilat ballafaqohen studentėt por kanė kohė pėr tė lobuar dhe imponuar zgjedhjen e dekanėve tė preferuar tė tyre nė fakultetet e tyre pėrkatėse .

4.E vetmja punė qė bėnė tash Rektori dhe stafi i tij i ēuditshėm ėshtė propaganda mediale se gjoja po bėnė reforma nė Universitet me mbylljen e Bufeve , tualeteve , dhe propagandėn a auditimit , dhe tė gjitha kėto kanė krijuar probleme tė reja nė Universitet .
5.Udhėheqja e senatit nga ana e Rektorit nė mėnyrė diktatoriale duke pėrdorur shprehje banale ndaj anėtarėve tė senatit si nga radha e personalit akademik ashtu edhe nga radha e studentėve senatorė .

6.Kufizimi i afateve tė provimeve duke u bazuar nė procesin e Bolonjės duke mos ju krijuar kushte elementare studentėve pėr tė punuar konform kėtij procesi,dhe ėshtė e pamundshme nė rrethanat qė ka krijuar Universiteti njė studentė brenda tre afateve ta likuidoi vitin akademik duke pasur parasysh se ne disa fakultete numri i provimeve brenda vitit ėshtė 14 provime dhe si njė studentė mund te jep me sukses 5 provime ne afat pėr ta likuiduar vitin ( kjo ėshtė shumė qesharake) se ēfarė po bėnė UP-ja nė kėtė drejtim.

7.kėrkojmė nga Rektori i UP-sė qė tė marr masa sa mė shpejta nė tejkalimin e kėsaj situate tepėr shqetėsuese nė UP.

Dhe nėse nė afat sa mė tė shkurtėr kohorė nuk plotėsohen kėrkesat e Studentėve Parlamenti i Studentėve do ti realizoi kėto kėrkesa nė forma tė tjera.

Kryesia e Parlamentit tė studentėve

1. Elbasan HOTI -Kryetar
2. Gėzim QERIMAJ –Nėnkryetar
3. Sejdi HOXHA - Nėnkryetar
4. Xhevdet DĖRGUTI- Sekretar


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio