Studentet.info
Lajme : BE-ja pėr zhvillimet nė Universitetin e Tetovės
Kyqur 13-10-2006 13:40:13 (1362 Lexime)


BE-ja pėr zhvillimet nė Universitetin e Tetovės

SHKUP, 13 TETOR- Misioni i Bashkimit Evropian nė Maqedoni pėrshėndeti pėrpjekjet e Qeverisė pėr tė hetuar emėrimin e paradokohshėm tė ushtruesit tė detyrės rektor nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės.

"Misioni i Bashkimit Europian nė Shkup pėrsėritė se ēdo vendim pėrfundimtar nė kėtė ēėshtje duhet qėnė nė pėrputhje tė plotė me ligjin dhe me parimin e garantuar kushtetues tė autonomisė tė universitetit", thuhet nė kumtesėn e Zyres sė BE-sė nė Shkup.

Policia prej dje filloi tė hetojė lėshimin eventual tė diplomave tė falsifikuara tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, pas deklaratės sė ministrit tė Arsimit, Sulejman Rushiti, se nė kėtė institucion tė lartė arsimor ka shpėrdorime tė mėdha.


Ministri i Arsimit paraprakisht shkarkoi rektorin Nexhbedin Beadini pėr shkak tė "njė varg parregullsisht nė punėn e Universitetit", nė ēka reagoi njė pjesė e opinionit dhe BDI-ja opozitare, sipas tė cilės, shteti s`ka tė drejtė tė pėrzihet nė autonominė e Universitetit. Deputetėt e BDI-sė u kėrcėnuan se do tė kėrkojnė edhe dorėheqje nga ministri i Arsimit.

Pas trysnive, Qeveria paralajmėroi se do ta shqyrtojė emėrimin e paradokohshėm tė ushtruesit tė ri tė detyrės rektor tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. /Makfaks/
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio