Studentet.info
Lajme : Ngjarjet e Fundit ne USHT, krijojnė pėrplasje
Kyqur 16-10-2006 6:50:11 (1487 Lexime)


Fadil Sulejamni del prej Kontrollit

TETOVĖ, 16 TETOR- Grupi parlamentar i Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI) nuk ka dashur tė komentoj deklaratat e fundit tė deputetit tė kėsaj partije Fadil Sulejmani, i cili ka kėrcenuar kėtė se nė qoftė se do ti bėhet presion pėr shkak tė pėrkrahjes sė tij ndaj shkarkimit tė ish-rektorit Nexhbedin Beadini, do tė tėrhiqet nga BDI-ja dhe do tė dalė si deputet i pavarur.

Zedhėnsja e BDI-sė Ermira Mehmeti, pėrsėriti se BDI-ja nuk ka asnjė problem me Fadil Sulejmanin. “Ai ka qenė rektori i parė i UT-sė. Sigurisht se ai ėshtė interesuar pėr punėn nė universitet dhe veprimi i tij ka tė bėhė me qėndirmin e tij pėrsonal.

Ne kemi problem me ata tė cilėt kanė hyrė nė mėnyrė tė dhunshme nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Veprimet e ministrit Sulejman Rushitit janė tė patolerueshme, pasi ka thyer tė gjitha procedurat ligjore” deklaroi Mehemti.


Fadil SUlejmani gjatė ditėve tė fundit ėshtė shprehur se do tė kaloj deputet i pavarur nėse BDI-ja i bėn presion pėr qėndirmin e tij rreth shkakrimit tė Nexhebedin Beadini. Ai nuk ka thėnė se dėshiron tė kthehet nė krye tė USHt-sė. ai ka akuzuar parting e tij se ka cunguar USHT-nė me hapjen e njė numri shumė tė vogėl tė fakulteteve.

Sulejmani ėshtė njėri ndėr profesorėt e parė tė USHT-sė i cili ka nėnshkruar peticionin me tė cilin i jepet mbėshtetje vendimit tė ministrit tė Arsimit dhe Shkencės Sulejamn Rushtit, pėr shkarkimin e NExhbedin Beadinit dhe emėrimin e Sadi BExhetit.

Nga: Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio