Studentet.info
Lajme : Ditė informative kombėtare Tempus
Kyqur 24-10-2006 15:21:51 (1405 Lexime)


Nė Universitetin e Shkupit - Ditė informative kombėtare Tempus

SHKUP, 24 TETOR - Nė Universitetin e Shkupit sot u mbajt Ditė informative kombėtare Tempus - programi i sė cilės dhjetė vite e pėrkrah ristruktuimin e sistemit tė lartė arsimor nė hapėsirėn e pėrbashkėt evropiane tė arsimit tė lartė.

Pjesa mė e madhe e programit-Tempus nė nivel kombėtar u realizua nė Universitetin e Shkupit, nė bashkėpunim nė mbi 80 projekte tė pėrbashkėta evropiane. Pėrkrahjen financiare tė Komisionit Evropian pėr programin-Tempus pėr Republikėn e Maqedonisė aarin 24 milionė euro. Janė ndarė rreth 350 grante pėr mobilitet tė kuadrit akademik dhe administrativ.


"Programi Tempus ėshtė instrumenti mė i fortė pėr pėrkrahjen e institucioneve tė larta arsimore dhe pėrmes tij ata tė marrin pjesė nė krijimin e hapėsirės evropiane tė arsimit tė lartė nė pajtim me arsimin e lartė tė deklaratės sė Bolonjės si dokument themelor dhe strategji e Universitetit Shėn Cirili dhe Metodi nė Shkup", deklaroi rektori i Universitetit tė Shkupit Gjorgji Martinovski.

Ministri i Arsimit dhe Shkencės Sulejman Rushiti theksoi se detyrė pėr periudhėn e ardhshme ėshtė zbatimin e parimeve tė Bolonjės nė procesin e arsimit dhe se MASH-nė punon nė modernizimin e kornizės ligjore qė tė krijojė parakushte juridike pėr reforma tė mėtejshme.
Ditė informative kombėtare Tempus u organizua nė bashkėpunim me Drejtorinė e Pėrgjithshme pėr arsim dhe kulturė tė Komisionit Evropian nė Bruksel dhe Fondacioni Evropian pėr stėrvitje nga Torino, Itali(MIA)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio