Studentet.info
Lajme : Rushiti: Inspektimi ka motiv akademik
Kyqur 24-10-2006 15:26:06 (1542 Lexime)


Rushiti: Inspektimi ka motiv akademik, interpelacioni ėshtė punė politike

TETOVĖ, 24 TETOR - Ministri i Arsimit dhe Shkencės Sulejman Rushiti deklaroi se vendimi pėr inspektim nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT) e ka marrė nga motive akademike, ndėrsa interpelacionin qė kundėr e tij e ngriti koalicioni BDI-PPD sipas tij ėshtė hap i pastėr politik.

"Vendimi im ka qenė nga motive akademike, e jo politike apo partiake. Por, interpelacioni nuk ėshtė ngritur nga nxitje universitare. Kjo ėshtė punė e pastėr politike. Do tė mbrohem me tė gjitha mekanizmat me tė cilat do tė akuzohem, me emra, me dėshmi dhe me fakte konkretre qė do tė parashtrohen", deklaroi Rushiti pėr mediat, pas mbylljes sė Tempus ditės informative nacionale nė Universitetin e Shkupit.


Nė pyetjen nėse do tė dėrgohet inspektim edhe nė universitetet tjera, Rushti theksoi se kjo ėshtė procedurė normale, por se nuk duhet tė bėhen paralele me Universitetin e Tetovės.

Gjykata Themelore nė Tetovė dje ngriti akt denoncues kundėr sekretarit tė pėrgjithsėm tė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, Bashkim Selmani pėr vepėr tė kryer penale, falsifikim tė dokumentave. Ai ngarkohet se vitin e kaluar ka bėrė diploma false pėr dy persona, tė cilat ata i kanė shfrytėzuar qė tė punėsohen nė njė shkollė fillore nė Nerasht.

Qeveria e shkarkoi ish-rektorin e USHT-sė Nexhbedin Beadinin dhe pėr u.d. rektor e emėroi Sadi Bexhetin(MIA)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio