Studentet.info
Lajme : Pas marėveshjes me liderin e BDI-sė Ali Ahmetin
Kyqur 16-01-2005 14:04:53 (1984 Lexime)


Studentėt e UT-sė sot e ndėrprenė grevėn dy mujore


TETOVĖ, 16 JANAR-Studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatoligjisė nė Universitetin e Tetovės (UT) sot nė orėt e pasditės e ndėrprenė grevėn dymujore pas marėveshjes sė aritur me liderin e Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI), i cili u premtoi studentėve se asnjė prej tyre nuk do tė ngelet nė rrugė. Gjatė solemnitetit tė nėnshkrimit tė kėsaj marėveshje Ahmeti tha se studentėt do tė transferohen nė Prishtinė, Tiranė dhe Shkup dhe asnjėri prej tyre nuk do tė ngelet pa satus. Kreu i partisė shqiptare nė pushtet Ali Ahmeti ėshtė zotuar se do tė jetėsohet nė tėrėsi marrėveshja e firmosur njė javė mė parė nė Ohėr mes ministrave tė Arsimit tė Maqedonisė, Kosovės dhe atij tė Shqiperisė, pėr transferin e studentėve nga Tetova nė Universitetin e Shkupit, Prishtinės dhe atė tė Tiranės.


“Asnjėri prej jush nuk do tė ngelet nė rrugė. Falemenderoj tė gjitha institucioneve qė bashkėpunuan nė tejkalimin e kėsaj stituate tė pavolotishme. Tani ju dėshiroj suksese nė mėsime dhe tė bėheni student tė mirė” ishte kjo porosia e Ahmetit drejtuar studėtėve, tė cilėt me duartrokitje pėrcollėn deklaratėn e tij.

Studentėt konfirmojnė ndėrprerjen e grevės

Nga ana tjetėr anėtari i Kėshillit grevsit Nimetulla Limani tha se ėshtė aritur marėveshje qė asnjė student tė mos ngelet pa status dhe tė gjithė tė trensferohen nė universitetet pėrkatėse nė Tiranė, Prishtinė dhe Shkup.
“Nė Fakultetin e Mjekėsisė nė Universitetin e Prishtinės do tė transferohen 187 student, nė Tiranė 46 student dhe 40 student kanė shprehur dėshirė tė studjojn nė Universitetin e Shkupit. Jemi deakorduar qė asnjė student tė mos ngelet rrugėve. Nė Universitetet ku do tė tranferohemi duam qė tė na pranohen provimet, vazhdimin e studimeve nė atė vit ku momentalisht studjojm, status tė njejtė me studentėt tjerė tė atyre universiteteve dhe ne i pranojmė provimet difirencijale tė fakulteteve” deklaroi Limani.
Nė bazė tė kėsaj marėveshje transferimi kolektiv i studentėve ėshtė paraparė qė tė fillojė gjatė ditės sė nesėrme, kur studentėt duhet tė dorėzojnė dokumentacionin e tyre nė universitetet e lartpėrednura me qėllim qė tė fillojnė me ligjėratat e semstrit tė dytė.

Kronologjia e grevės

Greva e studetėve tė Fakultetit tė Mjekėisė dhe Stomatologjisė nė UT fillojė para 60 ditėve, dhe studentėt fillimisht kėrkuan legalizmin e kėtij fakulteti nė kuadėr tė UT-sė, por pas takimeve qė realzuan me autoritetet e Ministrisė sė Arsimit tė Maqedonisė ato kėrkuan transferimin e tyre kolektiv nė Tiranė dhe Prishtinė. Greva e tyre u zhvillua nė godinėn e Reektorarit tė Universitetit tė Tetovės dhe i njejti ka qėnė i bllokuar gjatė gjithė kohės sė grevės. Studentėt para disa kohe filluan edhe me protesta rrugėve tė Tetovės me ērast pėr katėr ditė me radhė bllokuan rrugėn magjistrale Tetovė-Shkup.
I gjendur nė njė situatė tė kėtillė ministri i Arsimit Aziz Pollozhani dhe lideri i BDI-sė Ali Ahmeti relizuan takime tė pandėrprera me autoritetet zyrtare tė Tiranės dhe Prishtinės pėr tė kontraktuar transferimin e studėtėve nė unveristetet e kėtyre qendrave. Kėshtu mė 8 jnarė tė kėtij viti nė Ohėr tė Maqedonisė, mnistrta e Arsimit dhe Shkenėcės tė Shqiprisė, Kosovės dhe Maqedonisė nėnshkruan marėveshje pėr transferimin e studentėve tė UT-sė nė kėto qendra universitare. Por studentėt fillimisht kundėshtuan kėtė marėveshje, duke vazhduar grevėn mirėpo pasi lideri i BDI-sė qėndroi nė Prishtinė gjithēka pėrfundoi dhe studentėt pranuan marėveshjen dhe me kėtė ndėrprenė edhe grevėn dymujore.

Nga:Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio