Studentet.info
Lajme : Njė ditė pas pėrfundimit tė grevės nė UT
Kyqur 17-01-2005 13:06:23 (1617 Lexime)


Studentėt i dorėzuan dosjet e tyre nė Ministrinė e Arsimit

TETOVĖ, 17 JANAR-Njė ditė pas ndėrprerjes sė grevės, studentėt e Fakultetit tė Mjekėisė dhe Stomatologjisė nė Univesritetin Shtetrorė tė Tetovės (USHT) i kanė dorėzuar dosjet e tyre te grupet puneuse pėr tė filluar procedurėn e transferimit nė universitetin e Prsihtinės, Tiranės dhe Shkupit.
Grupet punėuse tė Ministrisė sė Arsimit tė Maqedonisė kanė mbledhur dokumentacionin e duhur nga studentėt dhe prietet qė pas dy ditėve tė shpallet lista se cilėt student do tė transferohen nė Trianė, pėraktėsisht Prishtinė dhe Shkup. Antėrėt e ish Kėshillit grevsit u shprehėn tė kėnaqur nga puna e grupit punues dhe njoftuan se transferimi i studentėve mund tė fillojė nė fund tė kėsaj jave. "Nėse gjithēka shkon sipas planit transferimi do tė fillojė nė afatin e paraparė mė sė vonti deri nė fund tė kėsaj jave me qėllim qė studentėt tė fillojnė me kohė semestrin e dytė nė univesritet ku do tė transferohen" thanė ato.Me pėrfudimin e grėves 60 ditėshe sot sėrisht janė hapur dyert e rektoratit tė Universitetit tė Tetovės, kurse punonjėsit e higjienės po punojnė pėr tė kthyer pamjen e mėparshme rektoratit. Pritet qė gjatė ditėve tė arėdhshme administrata e univrsitietit tė fillojė me punė nė godinėn universitare, kurse laboratoret dhe klasat ku deri mė tani kanė vijuar studimet studentėt e Fakultetit tė Mjekėisė dhe Stomatologjisė tė adaptohen pėr nevojat e fakulteteve tjera.
Ndryshe, greva dymujore e studentėve tė UT-sė pėrfundoi tė dielėn nė mbrėmėje pasi lideri i BDI-sė Ali Ahmeti nėnshkroi marėveshje me grevsitėt pėr transferim kolektiv tė tyre nė Univesritetin e Prishtinės, Tiranės dhe Shkupit.

Nga Xheavhir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio