Studentet.info
Lajme : Njė raport tregoi se universiteti i Tetovės nuk plotėsonte kushtet
Kyqur 13-11-2006 5:50:22 (1446 Lexime)


Universiteti i Tetovės nuk do tė mbyllet

TETOVĖ, 13 NĖNTOR- Ministri i Arsimit nė Maqedoni, Sylejman Rushiti ka deklaruar se Universiteti i Tetovės nuk do tė mbyllet, dhe se ministria po ndėrrmer tė gjitha masat pėr shmangien e mangėsive.

Kjo deklaratė vjen pasi njė grup inspektorėsh pranė Ministrisė sė Arsimit nė Maqedoni nė njė raport paraprak pėr punėn e Universitetit tė Tetovės, thotė se ai nuk i plotėson kushtet pėr tė qėnė Universitet.


Drejtori i Inspektoriatit pėr Arsim, Georgi Nikollov duke folur pėr BBC-nė nuk mohoi konstatimet e bėra se "Universiteti i Tetovės nuk mund tė jetė universitet", por ai thotė se organeve tė Universitetit i ėshtė dhėnė njė afat pėr tė pėrmbushur dokumentacionin.Ndėrkohė nėse dokumentacionet e nevojshme nuk plotėsohet edhe pas kėtij afati, atėherė fati i Universitetit do tė jetė nė duart e Ministrit tė Arsimit.

Para disa javėsh me vendim tė Ministrit tė Arsimit Sulejman Rushiti, u shkarkua rektori i Univeristetit, dhe u emėrua njė tjetėr.

Ky verprim u kundėrshtua nga opozita dhe punonjėsit e arsimit tė lartė si shkelje e autonomisė sė universitetit, qė mbrohet me kushtetutė.

Universiteti i Tetovės, punonte disa vjet i palegalizuar. Ai u fut nė sistemin shtetėror tė arsimit nga qeveria e kaluar.

Por kjo aktualja, thotė se ka gjetur mangėsi tė mėdha nė punė e tė vetmit institucion shtetėror tė arsimit tė lartė tė shqiptarve tė Maqedonisė.

Nga: Nazim Rashidi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio