Studentet.info
Lajme : Mbyllen Universitet ne Irak
Kyqur 14-11-2006 9:28:02 (1252 Lexime)


Mbyllen tė gjitha universitetet irakiane pas rrėmbimit tė 150 tė punėsuarve

BAGDAD, 14 NĖNTOR- Tė gjitha universitetet nė Irak sot janė mbyllur pėr shkaqe sigurie, pas rrėmbimit masiv nė njė institut shtetėror nė Bagdad.

"Nuk dua tė vdesin ende profesorė. Kam vetėm njė fjalė, ta ndėrpres mėsimin nėpėr universitete", lajmėroi ministri irakian pėr Arsim Sipėror, Abed Tejab.

Ai shtoi se ka kėrkuar qė ushtria dhe policia t`i pėrforcojnė masat e sigurisė nėpėr universitetet dhe departamentet e Ministrisė sė Arsimit Sipėror.

Burime policore dhe dėshmitarė bėnė tė ditur se rreth 80 sulmues tė armatosur i kanė bllokuar rrugėt nė afėrsi tė Ministrisė, nė kuartin qendror Karada dhe nė aksionin qė ka zgjatur 20 minuta ka rrėmbyer rreth 150 njerėz, duke pėrfshirė edhe shkencėtarė dhe pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Arsimit Sipėror.Ministri i Arsimit Sipėror ėshtė anėtar i Frontit Irakian pėr Unitet, organizatė sunite qė ėshtė pjesė e koalicionit nė pushtet nė Irak. /Makfaks/
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio