Studentet.info
Lajme : Reagim i SHGSHM-sė
Kyqur 15-11-2006 6:46:28 (1320 Lexime)


Pse mediat shqipe injorohen nga shteti?

Shoqata e Gazetarėve Shqiptarė nė Maqedoni (SHGSHM) reagon ndaj praktikės sė instaluar, e cila njė kohė tė gjatė ėshtė bėrė edhe shprehi e bartėsve tė funksioneve publike nė shtet, siē janė kryetar i shtetit, kryeministritėr, ministra dhe tė tjerė, qė nė pėrbėrjen e delegacioneve tė tyre gjatė udhėtimeve jashtė shtetit tė mos ftojnė edhe gazetarė tė mediave nė gjuhėn shqipe.

Nė SHMGSH janė tė befasuar, andaj faktorėt shtetėror i pyesin dhe kėrkojnė nga ata pėrgjigje se pse gazetarėt shqiptarė nuk mund tė jenė pjesė e udhėtimeve tė tyre jashtė shtetit?


Pėr shoqatėn e Gazetarėve Shqiptarė nė Maqedoni arsyetimi i dhėnė nga kabinetet e kėtyre faktorėve se pėr kėtė ēėshtje mungojnė mjete financiare nuk ėshtė i bindėshėm dhe ėshtė joserioz

Andaj, Shoqata pyet se nėse institucionet shetėrore kanė rėnė nė kėtė gjendje financiare dhe nuk mund t’i mbulojnė as shpenzimet simbolike pėr qėndrimin jashtė shtetit edhe pėr njė dy apo tre gazetarė shqiptarė, atėherė ēka mbetet me kryerjen e autorizimeve publike tė cilat i kanė funksionarėt shetėrorė tė pėrcaktuara me kushtetutė dhe ligj.

Shoqata nė fjalė i pėrkujton faktorėt shetėrorė se ftesa edhe e gazetarėve tė mediave nė gjuhėn shqipe do tė ishte mė e dobishme dhe mė e lavdėrishme ekonmikisht pėr ta, pasi qė ata mund tė informojnė nė dy gjuhet zyrtare nė shtet si edhe nė gjuhėn angleze si mjet komunikimi nėpėr instuticionet ndėrkombėtare.

Kėtė Reagim tė Shoqatės sė Gazetarėve Shqiptarė nė Maqedoni e lėshon nė vend tė informatės pėr visitėn e kryetarit tė shtetit Branko Cėrvenkovskit nė Turqi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio