Studentet.info
Lajme : Ministri i Arsimit prezanton vetėm pikat pozitive tė raportit
Kyqur 18-11-2006 13:22:21 (1379 Lexime)


Pollo "harron" kritikat e KE-sė pėr universitetet private

TIRANĖ, 18 NĖNTOR- Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Genc Pollo, ka deklaruar se Komisioni Evropian nė raportin e tij ka mbėshtetur reformat e ndėrmarra nė arsim. Gjatė njė takimi me mediat, Pollo
u shpreh se "ministria shpreh kėnaqėsinė e saj pėr vlerėsimin qė i ėshtė bėrė punės sė kėtij institucioni nga raporti i Komisionit Evropian, i publikuar pak ditė mė parė". Ndėrkohė, nė kėtė raport, bėhen edhe disa vėrejtje, por qė ministri nuk i ka pėrmendur nė komunikimin e tij tė djeshėm me median. Nė raportin e Komisionit Evropian, thuhet se "universitetet private janė rritur shumė nė numėr, ndėrkohė qė janė pak tė kontrolluara".

Ndėrsa, ministri i Arsimit ka deklaruar se raporti vlerėson nė veēanti reformėn e Altertekstit, nė arsimin bazė e tė mesėm. Kjo, sipas, tij ėshtė metoda standarde evropiane pėr pėrgatitjen e furnizimin e shkollave me tekste shkollore. "U lanė pas tenderat monopoliste, u ēel konkurrenca pozitive mes autorėve dhe mes botuesve, u rrit cilėsia e librit dhe u ruajtėn apo u ulėn ēmimet e tregut", tha Pollo.


Po kėshtu, njė vend tė veēantė nė raport ka zėnė edhe matura shtetėrore, njė reformė e ndėrmarrė nga kjo qeveri. "Matura ktheu besimin e publikut tek institucionet e arsimit dhe vendosi korrektesėn e meritėn nė bazė tė vlerėsimit tė maturantėve dhe pranimit nė universitete. Njė regjim problematik korruptor u la pas pėrfundimisht", tha ministri. Ky element ėshtė konstatuar edhe nė raportin e KE-sė.

Gjithashtu, ai ka folur edhe pėr projektligjin e ri tė arsimit tė lartė. Njė draft qė pritet tė mbėrrijė sė shpejti nė qeveri e mė pas nė Parlament. "Projektligji pėr arsimin e lartė mbėshtet implementimin e procesit tė Bolonjės nė universitetet shqiptare, pėrmes futjes sė krediteve e masave tė tjera", tha Pollo.

Ndėrsa pėr sa i pėrket nivelit tė ulėt tė pjesėmarrjes sė nxėnėsve nė shkollė, ai tha se "ėshtė e nevojshme pėr tė rritur pjesėmarrjen e tė rinjve nė arsimin bazė, tė mesėm e tė lartė. Pėrqindjet tona janė mė tė ulėta se tė Bashkimit Evropian, madje edhe se tė rajonit". Dy rrugėt qė do ta rregullojnė kėtė problem janė buxheti nė rritje pėr arsimin dhe programi "Cilėsi e barazi nė arsim", si dhe nisma tė ndryshme arsimore po i pėrgjigjen kėsaj sfide afatgjatė. (SHQIP)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio