Studentet.info
Lajme : STUDENTĖT E UT-SĖ HYNĖ NĖ JAVĖN E TRETĖ TE GREVĖS
Kyqur 30-11-2004 8:24:18 (2411 Lexime)


STUDENTĖT E UT-SĖ HYNĖ NĖ JAVĖN E TRETĖ TE GREVĖS
Keqėsohet gjendja shėndetėsore e grevistėve

Kėshiili i studentėve grevistė bėn tė ditur se anėtarėt e Shoqatės sė Mjekėve Shqiptarė kanė kėrkuar qė studentėt tė mos heqin dorė nga kėrkesa e parė e tyre "legalizimin e.Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė nė kuadėr tė UT-sė"

Greva e studentėve tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė tė Universitetit tė Tetovės ka hyrė nė diten e katėrmbėdhjetė, ndėrsa ende nuk ka asgjė konkrete rreth plotėsimii: tė kėrkesave tė tyre pėr legalizimin e fakultetit apo transferimin e tyre. Dje me shėdentėt grevistė janė takuar pėrfaqėsues tė Shoqatės sė Mjekėve dhe Stomatologėve tė Maqedonisė si dhe kryetari i Kėshillit tė prindėrve pėr legalizimin e Fakultetit tė Mjekėsisė.

Kėshilli i studentėve grevistė bėn tė ditur se anėtarėt e Shoqatės sė Mjekėve Shqiptarė kanė kėrkuar qė studentėt tė mos heqin.dorė nga kėrkesa e parė e tyre legalizimin e Fakultetit tė Mjeksisė dhe Stomatologjisė nė kuadėr tė UT-sė". "Remzi Izairi dhe Sadi Bexheti kėrkuan nga ne qė tė mos tėrhiqemi nga kėrkesa e parė jona drejtuar insritucioneve, ditėn qė kemi hyrė nė grevė. Ata e quajtėn tė dėmshme tėrheqjen tone nga pika e parė e kėrkesave tona pasi sipas tyre e dėmton rėndė legalizimin e Fakultetit tė Mjekėsisė.
Gjthashtu, ata kanė kėrkuar nga studentėt qė tė vazhdojnė ilegalisht studimet si
deri mė tani dhe se nė njė tė ardhme tė afėrt do tė zgjidhet problemi i Fakultetit tė
Mjekėsisė" sqaroi Rexhep Sopaj temėn e bisedimeve me anėtarėt e Shoqatės sė
Mjekėve dhe Stomatologėve.

PETERSON DO TĖ TAKOHET ME AHMETIN

Kryeadministratori I Kosovės ka caktuar takim me Aii Ahmetin pas 3 dhjetorit.
Burime tė "Fakti"-t njoftojnė se Hans Jesen Petersen pėr. shkak tė konstituimit tė Qeverisė sė Kosovės ka anuluar takimin zyrtar tė liderit tė BDI-sė, me pėrfaqėsuesit e instuticioneve tė Kosovės. Pas 3 dhjetorit pritet qė Ali Ahmeti tė takojė kryeadministiatorin e Kosovės Hans Jesen Petersen presidentin e Kosovės dhe kryeministrin, pėr fė gjetur modusin e zgjidhjes sė problemeve tė studentėve tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė qė kanė hyrė nė grevė.

Kėshilli grevist ka disa opcione pėr tė vazhduar grevėn. Nėse nuk arrihen deri nė ditėn e enjte plotėsimi i kėrkesave tė tyre ata do tė ndėrmarrin hapa mė radikalė si bllokimi I autostradės, bllokimi I Monopolit deri edhe nė grevė urie. Nė anėn tjetėr studentėt ēdo ditė e mė shum infektohen nga sėmundje tė ndryshme ndėr instuticionet qė mund tė zgjedhin problemin kanė punė shumė tė madhe, zėnien e karriges.

Nga: Halit Ajdini- Fakti
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio