Studentet.info
Lajme : Intervistė me Stephanie Wickes
Kyqur 19-11-2006 6:25:33 (1596 Lexime)


Studentėt duhet tė kthehen nė Shqipėri pas diplomimit


TIRANĖ, 19 NĖNTOR- Shtetet e Bashkuara tė Amerikės vazhdojnė tė aplikojnė suksesshėm programin e bursave tė studimit nė kėto shtete, nga studentėt e huaj. Falė tyre, rreth 2000 shqiptarė janė tashmė nė auditorėt e universiteteve mė tė mira amerikane.Mėnyrėn se si mund tė studiohet atje dhe synimin e projektit Fulbright Scholarship program, e ka sqaruar pėr "Shqip", drejtoresha e zyrės sė marrėdhėnieve me publikun nė ambasadėn amerikane, Stephanie Wickes.


Ēfarė janė bursat amerikane tė studimit dhe si aplikohet nė to?

Qeveria e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ofron njė numėr tė madh programesh shkollimi, njė ndėr to ėshtė edhe ai Fulbright. Studentėt shqiptarė qė duan tė studiojnė nė SHBA do tė kenė mundėsi tė informohen pranė kėndit amerikan nė Bibliotekėn Kombėtare. Ne kemi marrė mjaft kontakte me studentėt gjatė javės sė arsimit ndėrkombėtar. Njė ndėr elementėt e rėndėsishėm ėshtė fakti se aplikantėt duhet tė tregojnė se kanė lidhje tė forta me Shqipėrinė. Ne inkurajojmė vajtjen e studenteve shqiptarė atje, por ajo qė duan ėshtė qė ata tė vijnė pas diplomimit dhe tė kontribuojnė nė zhvillimin e Shqipėrisė.

Sa kushtojnė studimet nė SHBA dhe si mund tė pėrballohen ato?

Kostoja ėshtė e lartė, megjithatė, mund tė them se ėshtė e lartė si pėr amerikanėt, ashtu edhe pėr studentėt e huaj. Ekzistojnė dy mėnyra pėr tė gjetur burime financiare gjatė kohės sė shkollimit, bursat dhe puna. Nė Shtetet e Bashkuara, universitetet aplikojnė njė program pune pėr studentėt. Kėshtu, ato mund tė punojnė nė bibliotekė, nė guidė, nė sekretari, apo tė tjera, nė mėnyrė qė tė pėrballojnė kryerjen e studimeve.

Ēfarė ėshtė java ndėrkombėtare e arsimit dhe diēka rreth saj?

Ėshtė viti i shtatė i aplikimit tė kėtij projekti qė financohet nga Departamenti i Shtetit dhe i Arsimit. Ėshtė njė projekt qė ka pėr synim tė promovojė shkėmbimet universitare dhe studimet nė SHBA, nė kėtė kuadėr ne kemi zhvilluar njė sėrė aktivitetesh, sidomos me tė rinjtė. Gjithashtu, ne lanēuam edhe projektet e shkėmbimit tė eksperiencave, si dėrgimin e studentėve shqiptarė jashtė dhe mundėsi studimi pėr shtetasit amerikanė nė Shqipėri. Unė vetė jam njė studente qė kam studiuar jashtė vendit pėr Ekonomi nė Tranzicion, nė Ēeki dhe kam njė pėrvojė shumė tė mirė. Gjatė studimeve kam jetuar nė konvikt, ku mėsova gjuhėn dhe jetova me kulturėn e atij vendi. Kjo ka lidhje edhe me atė qė jam duke bėrė sot, njė diplomate(SHQIP)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio