Studentet.info
Lajme : Sylejman Rushiti nė Interpeleancė parlamentare pėr ēėshtjen e USHT-sė
Kyqur 02-12-2006 10:19:46 (1570 Lexime)


Ministri i Arsimit Sylejman Rushiti nė Interpeleancė parlamentare pėr ēėshtjen e USHT-sė

SHKUP, 2 DHJETOR- Ministri i Arsimit dhe Shkencės tė Maqedonis, Sylejman Rushiti ka dalė nė njė interpelancė parlamentare tė kėrkuar nga koalicioni i Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI) me Partin pėr Prosporitet Demokratik (PPD), pėr tė dhėnė sqarime lidhur me shkakrikim e Nexhbedin Beadinit, ish- rektor i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) dhe zėvėndesimin e tij me Sadi Bexhetin. Interpelanca qė filloi tė ejnten vazhdoi dhe dje pasdite por u ndėrpre dhe u vendos tė vazhdoj tė martėn e ardhėshme.

Blloku shqiptar BDI-PPD, nė Raportin e ish-ministrit Aziz Pollozhani, pėrsėriti vėrjtet se me ndėrrimin e rektorit Beadini "janė shkelur Kushtetuta dhe ligjet", ndėrsa partia nė pushtet PDSH vlersoi se ky hap kishte pėr qėllim "tė vendosė rregull dhe ligjshmėri" nė punėn e universitetit, pasi vėren PDSH-ja, "rektori i pėrhershėm dhe Senati si organe tė menaxhimit, ishin zgjedhur nė mėnyrė tė paligjshme".


"USHT pati kohė tė mjaftueshme pėr tė ndrequr parregullsitė, por nuk bėri. Kjo ēoi nė shkarkimin e rektorit dhe senatiti tė kėtij instuticioni", tha Ministri Rushiti.

Ish-rektori i Universitetit tė Tetovės, Nexhbedin Beadini, u shkarkua nga posti i rektorit nė tetoėr dhe nė vend tė tij u emrua Sadi Bexheti.
USHT u themelua me 17 dhjetor 1994, si nismė e intelektualve shqiptarė, partive politike, si dhe shoqatave joqeveritare shqiptare nė Maqedoni.

Pas njė dekade pune dhe me demoktratizimin e shtetit, qeveria e Maqedonisė vendosi tė pranoj kėtė Universitet dhe mė pas, mė 22 shkurt 2004, pas njė debati tė stėrzgjatur, Parlamenti votoi dhe pranoi zyrtarisht Universitetin e Tetovės me emrin Universiteti Shtetėror i Tetovės. Nė kėtė universitet studijojnė 12036 studentė, nga tė cilėt 10226 janė qytetar tė Maqedonisė, ndėrsa 1100 janė studentė tė huaj.(Balkanweb)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio