Studentet.info
Lajme : Inicativa e MASH-t japin rezultate
Kyqur 06-12-2006 6:31:35 (1759 Lexime)


USHT merr Kazermėn e Tetovės

TETOVĖ, 6 DHJETOR- Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT) pritet qė pėrfundimisht tė zgjidh problemin e hapėsirės pėr mbarėvajtjen e procesit arsimor. Burime tė mediave kanė bėrė tė ditur se pėr sigurimin e hapėsirave tė reja pėr kėtė instutucion tė lartė arsimor ėshtė formuar komison i pėrbashkėt midis Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Ministrisė sė Arsimit qė kazerma e Tetovės ti kaloj MASH-it pėr nevojat e Universitetit Shtetoėr tė Tetovės.

Kėrkesa ėshtė bėrė njė njėrėn nga mbledhjet e fundit tė Qeverisė pėr ēka ėshtė shfaqur edhe gatishmėri e plotė e kabinetit qeveritar.Nė ndėrkoh, ministry i Arsimit, Sylemjan Rushiti merret vesh se hulumton solucione, krahas mjeteve buxhetore, pėr tė siguruar edhe donacione shtesė nga organizatat e huaja, tė cilat kanė shprehur gatishmėri pėr tė ndihmuar nė adoptimin e objektit tė Kazermės sė Tetovės pėr nevojat e USHT-sė.

Ndryshe, USHT qė nga themelimi si instuticion i arsimit tė lartė tė shqiptarėve nė Maqedoni, po balafaqohet me problemin e objektit, kurse nė tė kaluarėn jo rallė ka ndodhur qė pėr kėtė shkak studentėt me javė rė tėra tė mbeten pa mėsim ndėrsa instuticioni shpesh ti ndėrrojė objektet.

Nga: Besim ILJAZI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio