Studentet.info
Lajme : Sadi Bexheti nė Konferencėn e rektorėve tė Ballkanit
Kyqur 06-12-2006 6:31:21 (1367 Lexime)


Tė hiqen vizat pėr prefesorėt dhe studentėt

TETOVĖ. 6 DHJETOR- Rektori i USHT-sė Sadi BExheti mori pjesė nė punimet e Konferencės sė tretė tė rektorėve tė Ballkanit qė u mbajt nė Tiranė, aktivitet ky ndėrkombėtarė qė e organizoi Universiteti i Tiranės nė bashkpunim me Ambasadėn Italiane nė SHqipėri dhe Ministria e Arsimit dhe SHkencės e Shqiperisė.
Rektorii USHT-sė, Bexheti pati mundėsi qė drejtėpėrdjrt me kolgėt e vetė nga universitete tė ndryshme tė Ballkanit tė komunikojė dhe t’i shkėmbejnė pėrvojat e tyre nė fushėn e arsimit.

Nė fajlėn e tij para rektorėve tė Balkanit, Bexheti ka thėnė se “liria akademike ėshtė ende njė prej sfidave aktuale, tjekalimi is ė cilės do tė nxirrte nga margjinalizimi intelektualin tonė akademik, i cili sot, nga ndėrrimet e sistemeveka mbetur i izoluar, pėrkundėr dėshirės dhe vullnetit tė vet”.


PO ashtu rektori ka folur pėr sfidat e arsimit dhe daljen nga kjo gjendje qė ka kapluar arsimin nė pėrgjithėsi pas rėnies sė komunizmit.
“Heqja e vizave pėr profesorėt dhe studentėt nė veēanti ėshtė e rėndėsishme pėr ngritjen e nivelit arsimor, sepse fundja edhe ne jepi pesė e Evropės” ka thėnė rektori i Universitetit Shtetėor tė Tetovės, Sadi Bexheti.

Nė fund rektorėt e Universiteteve tė Ballkanit nėnshkruan njė document pėr pikat e bashkėpunimit tė ardshėm nė mes veti.
Rektori i USHT-sė ka pasur njė sėrė takimesh me rektorė dhe personalitete tė rėndėsishme tė arsimit nga Ballkani.

Nga: Urim SALIHU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio