Studentet.info
Lajme : NĖ FRYMEN E REFORMAVE NĖ ARSIMIN E LARTĖ
Kyqur 21-01-2005 11:58:22 (1460 Lexime)

Ekspert gjerman tė Arsimit qėndrojnė nė UT

TETOVĖ, 21 JANAR- Njė ekip gjerman ekspertėsh nė fushėn e arsimit ka qėndruar dje nė Universitetin shtetėrorė tė Tetovės ndėrsa nė ekipin nė fjalė bėnin pjesė profesorė tė universiteteve mė eminente nė Gjermani. Ekspertėt nė fjalė janė tė angazhuar nė disa projekte konkrete nė vend pėr avancimin e arsimit superiorė.
Ministria e Arsimit dhe shkencės nė njė komunikatė pėr media ka njoftuar se ėshtė duke u punuar nė krijimin e Qendrės Politeknike nė Universitetitn e Tetovės. Kjo qendėr themelohet me pėrkrahjen e Konferencės gjermane tė Rektorėve. Objekti i qendrės Politeknike do tė jetė nė afėrsi tė Shkupit ndėrsa mėsimi do tė zhvillohen nė gjyhėn Maqedonase dhe nė gjuhėn Shiqipe.Sipas Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės kjo qendėr do tė jetė njė mundėsi e mir pėr tė ritur efikasitetin profesional me qėllim tė aritjes sė standardeve tė cilat shėrbejnė pėr nevojat e tregut.
Kjo do tė jetė njė mundėsi e re pėr studimet e larta nė arsim me qėllim tė pėrshtatjes sė arsimit tė lartė pėr sigurimin e mundėsive pėr punėsim mė tė shpejtė dhe mundėsi pėr vazhdim studimesh, pa krijuar sisteme paralele.
Pėr kėtė qėllim, njė ekip gjerman ėshtė duke qėndruar nė Maqedoni nga 17-20 janari I kėtij viti. Gjatė qėndrimit tė tyre nė vend , pėrkrah takimeve tė shumėta me institucionet relevante arsimore, si ndėrtimtari, ekonomi etj. Do tė organizoj edhe njė seminar gjysėm ditorė me temėn “Lidhja e zhvillimit ekonomik dhe dizajnimi I programeve pėr studimet universitare nė ndėrtimtari nė Maqedoni”.
Seminari nė fjalė pritet tė mbahet sot me nė Klubin e Deputetėve nė Shkup.

Nga: Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio