Studentet.info
Art Fokus : SHAMIA ESHTE NDER , POR EDHE BUKURI
Kyqur 11-12-2006 6:29:33 (1678 Lexime)
Art Fokus

SHAMIA ESHTE NDER , POR EDHE BUKURI

Soditėsi hudhet nė mendime dhe realizon qėllimin e tij , deshifrimin e thėnies se All-llahu ėshtė i bukur dhe e donė bukurinė.Stilisti pėrshkruan ndjenjėn nė dizajnin e ri tė jetės qė hudhet nė njė qoshe tė fletės sė historisė.Poeti vrapon pas tė bukurės , pėr t`i ngjyrosur vargjet e tij me hir....E femra , ku mbeti femra?
Dikur femra ishte njė mbretėresh nė mesin e mbretėrive dhe si e tillė luante rrolin e saj nė histori , edukimin e gjeneratave frymėmarrje pas frymėmarrje.Dikur jetoja i lirė se syri me lotonte pėr All-llahun tim , mė digjej zemra pėr Pejgamberin a.s. dhe Qaben e Bekuar.Endesha varrė cdo sfide tė homogjeneve qė pikturoheshin nė iterenarin tim.Krijoja njė imazh tė papėrshkruar me fjalė , cdo botė e tretur mė troket nė thellėsitė e qenies time.Deri nė atė moment kur fillova tė mendoj pėr Logjikėn Vetjake , atė harmoni mendimesh qė ia pash sherrin e 1000 moteve.Tani , tani jam i lirė dhe i robėruar , flas dhe heshtė , ndėgjoj dhe bėrtas , hudhem nė zjarrin e dynjas.E sa i mėshirshėm Krijuesi qė nuk mė lenė ta pėrjetoj zjarrin e xhehenemit, kėshtuqė problemet me vijnė njėra pas tjetrės nė botėn plot gėnjeshtėr.Gruaja e cila del nė rrugė dhe ndėgjohen taket e kėmbėve , nuk do ta ndėgjoj aromėn e xhenetit asnjėherė edhe pse aroma e xhenetit ndėgjohet nga njė largėsi shumė e madhe.
Njė ditė nėna ime mė tha:"Ah , mor biri im , cka kanė kėto femrat e sodit kėshtu qė ende veshin percet dhe shamitė , ah sa gėzim ka qenė ai moment kur TITA na hjeki percet, sa gėzim i madh nė mesin e grave...."Por mirė moj nėnė kush ėshtė ai i cili urdhėroi tė vendohet shamija a Tita a Zoti?Nėna uli kokėn posht heshti dhe kuptoi gabimin...
Nė njė fletore tė vjetėr tė profesorit tė biologjisė tė nderuarit Zijadin Rexhepit pash kėto fjalė:"Dikur femra ka qenė si margaritarė nė guacė , e ruajtur me xhelozi nė fund tė thellėsirave tė detit.Njeriu e ka paramenduar , pėr tė ka ėndėrruar , ka medituar....Sot , jo qė ka nevojė tė notojmė thellė nė detė dhe tė kėrkojmė guacėn , ta paramendojmė dhe tė meditojmė pėr tė , por as qė ka nevojė ta hapim pasiqė ajo ka hedhur cdo gjė nga vetja , gjoja se nė emėr tė lirisė dhe emancipimit ,duke mos kuptuar se ėshtė bėrė mall pėr tregėti."....All-llahu i dhashtė jetė ende kėtij profesori i cili kaq bukur ka pėrshkruar kėtė fenomen.
Shamia motėr e dashur ėshtė nder , sepse tė mbron nga cdo gjė e keqe rrugės sė jetės por edhe Pėrjetėsisė.Islami u kujdes qė kėtė qenie ta ngris lartė mbi qeniet e tjera duke kėrkuar prej saj mbajtjen e shamisė dhe ruajtjen e pjesėve tė turpshme dhe nderit.Nderi ėshtė i lidhur ngusht me dinin , ndėrmjet tyre nuk ka urė kaluese e as lidhėse , ato janė nė njė pėrbėrje.Pa nder nuk ka jetė , shoqėri , harmonizim , gjenerata , shtet , organizim.E nė fakt ditėve qė po frymojmė gjithēka shkon nė kundėrshtim me nderin , me jetėn me nostalgjinė me jetėn.Tė mbushet mendja se je nė njė mes i quajtur bordel prostitutash , tėrė rruzulli ka marrė fizionomi tė kėtillė.
Mos harro motėr e dashur se pėrmes shamisė t`i ruan vetveten direkt , por indirekt mė ruan edhe mua , ti je gjeneratori kryesor pėr zhvillimin e njerėzimit, por nė anėn tjetėr ti je shkaktari kryesor pėr shkatėrrimin e saj.Nė ty janė celėsat e gjitha thesareve tė botės , ti vendos....
Muhammedi a.s. ka thėnė nė njė hadith tė tij:"Nė turp qėndron bukuria..."Kjo ėshtė esenca e gjithė jetės sonė.Nuk na vlenė asgjė nis. kėtė parametėr nuk e rrespektojmė dhe cohemi kundėr saj.
Shamia ėshtė bukuri pasiqė femrėn e zbukuron dhe i mundėson beqarit tė dashurohet nė ty , normal nėse edhe ti ke njė status tė kėtillė se pėrndryshe kalon nė gjėra jotėhishme.
Institucionet e ndryshme nė ditėt tona ta cojnė mallin si shtėpi publike , bile ekzistojnė disa afera se disa goca kanė marrė fakultetin nė saje tė shėrbimeve seksuale dhėnė profesorėve tė ndryshėm.
Sot profesorėt djemtė as qė i shikojnė ndėrsa femrat prej te thembra e deri nė krye duke medituar dhe duke soditur mendjen e tij si njė majmun pas bananes sė celur.
Kur tentojnė qė gjėrat tė ndryshojnė dhe tė shkojnė ka e mira dhe prosportiteti , aty gjithēka ndalet , se ėshtė kundėr civilizimit dhe emancipimit.Jo o zotėrinjė jo ., femra muslimane nuk ėshtė kundėr emancipimit dhe cilivizimit , nė fakt ajo ėshtė e civilizuar dhe si e tillė ndikon nė atė mes pėr tu pėrhapė ky civilizim.Neve na vjen turp ta shprehim identitetin tonė fetar dhe kur i shohim se po sulmohen motrat tona nga idiotėt e modernizuar ne heshtim dhe ulim kokėn.Kėndej shesim trimėri , dinė , dituri , bile edhe fetfa dijmė tė japim.Femra ka tė drejtė ta bėjė atė , nuk ka tė drejtė kėtė , ka tė drejtė aty tė shkoj , s`ka tė drejtė kėtu , po mirė , ku mbeti zėri i femrės?Athua gabim ka patur Aisha r.d. e cila ka transmetuar numrin mė tė madh tė haditheve?Apo ndoshta Omeri r.d. gaboi kur ndėgjoi fjalėn e asaj gruaje e cila mbronte tė drejtat e saja?
Islami i dhuroi liri mendjes dhe si fe e tillė depėrtoi shumė shpejt nė rruzullin tokėsor.
Islami nga nėncmimi nė privilegj e ngriti gjininė femėrore dhe si e tillė ajo arriti ta njoh veten.E ne qė pretendojmė se njohim Islamin sa ndėgjojmė fjalėn e femrės e cila ėshtė e privilegjuar nė shumė rastė pikėrisht nga Islami?
Pėr nė fund njė mendimtar turk patė thėnė:"Rrespektoni femrat , pasiqė femrat janė nėna e njerėzimit..."

Hamdi Nuhiju , Kumanovė

http://hamdinuhiju.blogspot.com/2006/12/shamia-eshte-nder-por-edhe-bukuri.html


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio