Studentet.info
Lajme : Studentėt tė dėshpruar nė UEJL
Kyqur 27-01-2005 10:32:38 (1567 Lexime)

Studentėt tė dėshpruar nga administrata

TETOVĖ, 27 JANAR- Shumė studentė kanė hasur gabime tė shumta nė transkriptat gjė qė ka shkaktuar nervozizėm veēanrisht tek ata qė janė nė pėrfundim tė studimeve. Tė pėrqendruar nė rregullimin e transkriptave, ata humbin mjaft kohė ndėrkohė qė nuk dinė ku duhet tė adresohen pėr kėtė ēėshtje.
Nė administratė studentėve u thonė se nuk janė nė dijeni dhe nuk mbajnė pėrgjegjėsi pėr situatėn. Pedagogėt nga ana e tyre ndėrhyjnė nė administratė pėr tė gjetur zgjidhje e qetėsuar studentėt. Nuk mungojnė rasttet kur provimi ėshtė nė fakultet, ēka I detyron studentėt ta ndjekin lėndėn edhe njė here. Por ndodh edhe qė lėnda nuk egziston mė nė planprogram.Ardijan Alija studenti I shkencave tė Komunikimit thotė: “tė gjithė kreditėt dhe lėndėt e semestrit tė gjashtė mė mungonin nė transcript, gjė mė shtyu ti hap tė gjitha dyert e administratės dhe tė fakulteteve qė tė mė japin vėrtetimet e duhura. Mė premtuan qė pas tri javėsh do tė mė japin transktriptėn. Dhe kur mė nė fund arrita tė marr atė, hasa tė njetat gabime”. Ardiani ėshtė nė pritje me shpresėn se kjo situatė do tė ndryshojė dhe se ai do tė mund tė diplomohet me kohė.
Ndėrsa pėr shefin e koordinues tė administratės, z. Alejdin Demiri, kjo gjendje ėshtė pasojė e faktoėrve objektivė e subjective. Nė rradhė tė parė, numri I studentėve ėshtė rritur nga viti nė vit, gjė qė ka vėshtirsuar mė sė shumti komunikimin me fakultete e ndryshme. Veēanrisht, egzistojnė probleme me pedagogėt e angazhuar part time, tė cilėt konfirmimet e notave I sjellin me vones dhe pengojn punėn normale tė stafit. Problem tjeter objektiv paraqitet edhe afati. Pėrgaditja e transkriptave ėshtė e kufizuar nė kohė. Problem tjetėr objektiv ėshtė edhe ndryshimi I shpeshtė I planprogrameve mėsimore.
Kurse problem subjektiv ėshtė organizmi I brendshėm. Ka njė monopolizim tė punės nga disa nė emėr tė profesionalizimit, por kėto janė duke u eliminuar. Viti I kaluar, sipas Demirit, ka qenė plotė punė pėr pastrimin e dosjeve dhe lehtėsimin e procedurave.

Nga: Shpend Ismaili (Campus)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio