Studentet.info
Opinione : Reagim
Kyqur 15-12-2006 8:34:51 (1470 Lexime)

"Profesor" nė shėrbim tė shovenizmit sllavomaqedonas

Nga: Mona Agrigoroaiei

Sipas gazetės LAJM te dates 14 dhjetor 2006, nė provimin e fundit nė lendėn e historisė nė Fakultetin Pedagogjik tė Universitetit tė Shkupit, profesori Aleks Trajnov, duke harruar normat elementare epistemologjike shkėncore tė asnjėanesisė dhe tė mos politizimit tė ngjarjeve historike, ka fyer rėndė popullin shqiptar, duke u parashtruar kėtė pyetje studentėve: "KUSH ISHIN TERRORISTET E VITIT 20O1 NE MAQEDONI?". Pyetja kishte tre alternativė pėrgjigjeje: "1. Shqiptarėt; 2. Maqedonet; 3. Turket."
Profesori caktoi si pėrgjigje "e duhur" variantėn e parė: Shqiptarėt... (!!!!)

Vetė ndėrtimi i "varianteve" tregon njė logjikė tė ngushtė. Nuk mund tė jetė terrorist asnjė popull nė tėrėsinė e tij. Tė pohosh kjo do tė thotė tė nxitėsh nė urrejtje ndaj njė populli tė tėrė dhe ėshtė e qartė se "profesori" nė fjalė mbėshtet haptazi fushatėn tė luftės psikologjike dhe tė shovinizmit antishqiptar.Ju, "profesor", nuk keni asgjė tė pėrbashkėt me arsimin, por me "kuzhinat" tė politizuara sllavomaqedonase qė duan tė njollosin popullin shqiptar me epitete tė pista dezinformuese! Njė profesor i lendės sė historise do tė duhej tė dinte fort mirė tė kaluaren e rajonit dhe jo ta falsifikoje sipas pėlqimit te vet. Ju, "profesor", nuk keni njohuritė tė domosdoshme pėr tė dhėnė mėsim, por keni njohuri tė tjera specifike agjenturore sllavomaqedonase.

Sepse keni pasur amnezi tė qėllimshme, do tė duhej mė tė vertete t'ju rikujtojmė kush mbarti mė 2001 dhe ende mbart terrorizėm nė territorin e trojeve shqiptare tė Luginės sė Vardarit, larg dezinformimeve tė perdorur nė "provimin" juaj tė shovinizmit.

Jo shqiptarėt nė teresi ishin terroristė, por ushtria sllavomaqedonase, e cila ka masakruar shqiptarė tė pafajshėm, ashtu siē ishte rastin i pushkatimit mu para kamerave tė televizioneve te huaja (duke perfshire edhe CNN-i) i dy vetave, i birin dhe babin e tij nė Tetovė mė 2001 me "pėrshendetjen" e forcave sllave.

Jo shqiptarėt ishin nė tėrėsi terroristė, por zyrtarėt sllavomaqedonas, ata qė dhanė urdhra pėr masakra kolektive nė fshatra si Luboten dhe pėr vrasjen e shqiptareve ne te dyja anet e kufirit kolonial shqiptaro-shqiptar, gjė qė pėrbėn agresion edhe ndaj shtetit tė pėrgjysmuar tė Shqipėrisė Londineze.

Dhe nė fund, shteti sllavomaqedonas ėshtė terrorist, sepse mban nė terror dhe nė kolonizim popullin shqiptar tė Luginės sė Vardarit, duke e mashtruar me koncepte utopike si "multietnicitet", "bashkėjetesė" dhe "mirėbėsim".

Cfarė eshte mė e rėndė mban faktin se askush perveē studenteve dhe dekanit tė Fakultetit Pedagogjik nuk ka reaguar ndaj profesorit Trajnov. Kolaboracionistėt shqipfolės as tani nuk u trazuan nga "gjumi" i karrigave tė ofruara nga sllavomaqedonasit dhe heshtin nė vazhdim si "derrin ne miser" pėr kėtė satanizim kolektiv tė shqiptarėve nė stilin e njohur tė diskursit nacionalist e fashist tė pushtuesve dhe kolonizatoreve sllavomaqedonas. "Gjum tė embel" nėn hijen e kolltruqėve tė "bashkim - vellazerimit" "multietnik"!

Rumani, 15 Dhjetor 2006

Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio