Studentet.info
Lajme : Ndihma pėr UEJL-nė
Kyqur 27-01-2005 11:14:59 (1625 Lexime)


Qeveria Franceze ndihmon Universitetin e Evropės JugLindore

TETOVĖ 27 JANAR- Qeveria franceze nė bashkėpunim me rektorin e UEJL-sė promovuan projektin shumė tė rėndėshishėm pėr studentėt qė studijojnė nė kėtė fakultet. Nė promovimin e tij Rektori I UEJL-sė Alejdin Abazi theksoi se projekti ka tė bėjė mė botimin e librave pėr studentėt qė studjijojnė nė kėtė universitet. Nė ceromoninė e zhvilluar u prezantuan pesė veprat e para tė pėrkthyera nė dy gjuhė, shqip dhe maqedonisht. Abazi theksoi gjithashtu se qeveria franceze e ka ndihmuar UEJL-in nė shumė drjetime, duke dėrguar edhe profesorė pėr tė ligjeruar. Vetėm vitin e kaluar kanė ardhur 21 profesorė.
Nė kėtė ceromoni ishin tė pranishėm ambasadorja e Francės Veronique Bujon Barre, profesorė tė katedrave tė ndryshme, studentė etj.


. Nė fjalėn e saj zj. Barre theksoi se ky projket siguron njė bashkėpunim tė ndėrsjelltė nė mes tė shqiptarėve dhe maqedonasve, duke ndihmuar multikulturizmin nė universitet. Ajo vlerėsoi sit ė rėndėsishėm bashkėpunimin me UEJl-nė njė universitet multikulturor ky qė shėrben si shembull pėr mbarė rajonin. Mė tej zonja Barre shprehu gėzimin e saj si njė mundėsi tjetėr pėr zgjerimin e biblotekės nė tė dy gjuhėt me tituj nga fusha tė ndryshme. Ajo gjithashtu theksoi se shpėrndarja e kėtyre librave pėrfhsin universitetet e Shqipėrisė Maqedonisė dhe Kosovės, ēka zgjeron mė tej bashkėpunimin rajonal.
Silvete Asani shefe e biblotekės sė UEJL-sė u shpreh se kėto libra tė pėrkthyer janė pjesė e parė e projektit tre vjeēar qė filloi nė qershor 2003 dhe do tė vazhdoj deri nė qershor 2006. pėr tė janė dhuruar 306.000 euro. Ajo gjithastu theskoi se gjithė procesi I pėrkthimit tė librave ka zgjatur nėntė muaj duke siguruar kualitetin mė tė mirė tė mundhėm.
Botimi ėshtė realizuar nga shtėpia boteuse Logos A.
Ajo shton se biblotekės I janė dhuruar 6 egzemplarė nga rektorati, kurse 10 egzemplarė – fakulteteve tė kėtij universiteti. Po I njejti donacion do tė ndihmojė edhe pėr universitete tė tjera nė Maqedoni, Kosovė dhe Shqipėri.
Librat do tė shiten me ēmime shumė tė ulėta, nga 300 deri nė 600 denarė. Titujt e botuar janė nė Copu Shop nė dispozicion tė studentėve, por kjo kopje do tė ketė gjithashtu edhe nė biblotekėn e universitetit.
Momentalisht bibloteka ka 16.000 libra nė gjuhė tė ndryshme edhe ate shqipe, maqedone, angleze, franceze dhe italiane.
Ndoshta nė tė ardhmen projekte tė kėtilla do tė realizohen me qėllim qė tė studentėt tė kenė mė shum libra nė gjuhen e tyre amtare pėr ti lexuar dhe kuptuar mė lehtė.

Nga: Atdhe Demiri (Campus)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio