Studentet.info
Lajme : Nė Rektoratin e USHT-sė
Kyqur 28-12-2006 16:35:34 (1688 Lexime)


U mbajt Konferencė shtypi pėr Vitin e Ri


TETOVĖ, 27 DHJETOR- Pėrmes njė konference shtypi organizuar me rastin e Vitit tė Ri 2007 nė Rektoratin e USHT-sė, rektori Prof. dr. Sadi Bexheti informoi gazetarėt pėr tremujorin e punės, pėr projektet dhe pėr synimet nė vitin e ardhshėm nė USHT.

Ai, pasi qė iu uroi festat gazetarėve, tha se, pėr arsye tė lėshimeve qė janė bėrė nė periudhėn e kaluar, dhe sugjerimeve tė Inspektoratit Shtetėror pėr Arsim, Universiteti ka ndėrmarrė masa pėrkatėse dhe aktivitete pėr tejkalimin e kuadrove materialo-financiare, dhe problemeve nė funksionimin e organeve tė Universitetit. Senati i Universitetit ėshtė konstituar me anėtar tė ri, ėshtė sjellė Rregullorja e kriteriumeve dhe procedurave pėr zgjedhje nė thirrjet mėsimor - shkencore, dhe thirrjet pėr bashkėpunėtorė nė USHT.

Ėshtė sjellė Vendim pėr formimin e studimeve tė reja programore. Ėshtė shpallur Konkursi pėr zgjedhje tė mėsimdhėnėsve dhe bashkėpunėtorėve, por nė vazhdim do tė shpallen edhe dy konkurse pėr zgjedhje tė profesorėve dhe tė bashkėpunėtorėve, ėshtė sjellė Vendimi pėr themelimin e Fletores Universitare tė USHT-sė.


Janė sjellė Vendime pėr zgjedhje tė Rektorit nė Universitet, vendime pėr kompletimin e dosjeve tė mėsimdhėnėsve, bashkėpunėtorėve, administratorėve dhe studentėve, vazhdon puna e projekteve tė shumta ndėrkombėtare dhe ndėruniversitare, siē ėshtė Tempus dhe tė tjerė, nė vitin e ardhshėm Universiteti do tė vazhdojė me transferimin pėr programet studimore dhe programet lėndore, nė frymėn e Deklaratės sė Bolonjės, pėr tė cilat janė formuar grupet punuese, do tė vazhdojė edhe ekuipazhi i mėtutjeshėm kadrovik me mėsimdhėnės dhe bashkėpunėtorė nė pajtueshmėri me kushtet dhe kriteriumet e vėrtetura nga Ligji pėr Arsim tė lartė.

Nė periudhėn e ardhshme kolektivi i Rektoratit do tė bėjė pėrpjekje maksimale pėr zgjedhjen e problemeve materiale dhe hapsinore nė Universitet, sidomos pėr ndėrtimin e Fakultetit Ekonomik tė USHT-sė, krijimin e kushteve pėr vendosjen dhe ushqimin e studentėve, sigurimin e kushteve pėr zhvillimin e jetės kulturore - argėtuese dhe sportive tė studentėve. Universiteti mori pėrsipėr masa pėrkatėse dhe aktivitete pėr tejkalimin e kuadrove materialo - financiare dhe problemet me tė cilėt ballafaqohen organet e Universitetit gjatė funksionimit tė tyre.

Senati i Universitetit ėshtė konstituar me anėtarė tė ri tė Senatit, ėshtė sjellė rregullorja e kriteriumeve dhe procedurave pėr zgjedhje tė thirrjeve mėsimor - shkencore, mėsimore dhe thirrjeve pėr bashkėpunėtorė nė USHT, janė sjellė vendime pėr formimin e programeve tė reja mėsimore. Nė verė do tė organizojmė Seminarin pėr Gjuhė dhe Letėrsi Shqipe, ku do tė trajtohen ēėshtje tė ndryshme gjuhėsore dhe letrare tė shqipes, do tė mbahen kurse me studentė pėr gjuhėn shqipe etj. Seminari do tė zhvillohet nė kohė tė pushimeve nė verė.

Mė tej Rektori Bexheti, tha se pėrmes Zyrės pėr Marrėdhėnie me Jashtė, USHT-ja ndėrkombėtarizohet nėpėrmjet bashkėpunimit ndėruniversitar nė Evrope dhe nė bote, implementimit tė Kartės te Bolonjės, ECTS kredive, mobilitetit tė studenteve dhe stafit akademik, implementimit tė projekteve tė pėrbashkėta ndėruniversitare.
Duke e pasur parasysh kėtė mision, ZMJ ka disa anėtarėsime Evropiane dhe botėrore, nėpėrmjet tė tė cilave realizohen projekte te ndryshme akademike.

Tė gjitha kėto janė inicuar dhe janė nė proces tė nėnshkrimit tė marrėveshjeve ndėruniversitare, duke u nisur me anėtarėsimin e universitetit ne EUA, Universiteti veror nė bashkėpunim me ATA dhe mbretėrinė holandeze, anėtarėsimin nė ACA, bashkėpunimi me Washington DC, pjesėmarrja ne universitete dhe konferenca Evropiane dhe ato botėrore, Tempus projekti qe zhvillohet ne USHT, dhe ne kuadėr te saj bashkėpunimi me Universitetin e Suedisė etj.

Ndėrkaq, unionet studentore, tha nė fund tė fjalės sė vet rektori Sadi Bexheti, kanė qenė mjaft aktiv dhe kanė realizuar njė sėrė aktivitetesh dhe projektesh, ku ne i kemi mbėshtetur nė forma tė ndryshme, si mbulimin e shpenzimeve pėr aktivitetin e takimeve tė unioneve studentore tė Evropės Juglindore, qė ėshtė mbajtur nė Strumicė, iu ėshtė dhėnė pajisje teknike pėr funksionimin e zyrės qė USUSHT tė funksionojė si duhet, organizimi i Brucoshiadės 2006, organizimi i seminarit informativ “Sistemi i Bolonjės dhe implementimi i saj nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės”, mbėshtetjen e USSH nė seminarin e mbajtur nė Strugė nė lidhje me ECTS, financimi nė pjesėmarrje nė Konferencėn rajonale, ndėruniversitare nė Prishtinė, ndihmė me pajisje pėr funksionimin e organizatės studentore etj.

USSHM-sė i ėshtė mbuluar projekti pėr anketimin e studentėve, kemi financuar projektin pėr gazetėn studentore, njė projekt, i cili e ringjall jetėn studentore nė USHT, financimi i projektit pėr debatet virtuale me personalitete, profesorė, studentė, dhe stafin akademik projekt i USSHM-sė etj.

Studentėve u janė financuar dy udhėtime zyrtare, njė nė Tiranė, ku kanė marrė pjesė nė aktivitete ndėrkombėtare, po ashtu udhėtimin dhe vizitėn nė Universitetin Mbretėror Iliria nė Prishtinė etj.
Nė fund, pėr gazetarėt e pranishėm nė kėtė konferencė shtypi u shtrua njė koktej. (R.M)

Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio