Studentet.info
Lajme : Tetova me bibliotekė tė re
Kyqur 03-01-2007 5:10:11 (1845 Lexime)


Studentėt nė Tetovė pasurohen me njė bibliotekė tė re

TETOVĖ, 3 JANAR - Drejtori i sapoemėruar i Bibliotekės sė Tetovės Sabedin Aliu ka deklaruar pėr media se hapėsirat janė shumė tė kufizuara nė kėtė institucion kulturorė nė Tetovė dhe se problemet me hapėsirėn vazhdojnė tė jenė shumė delicate . Mirėpo ai sė shpejti e sheh njė zgjidhje pėr kėtė cėshtje me projektin e bibliotekės sė re qė ėshtė thuajse I gatshėm dhe nė fillim tė vitit tė vjen pritet tė fillojė ndėrtimet .

Tani edhe studentėt e dy universitetve nė Tetovė do tė kenė bagazhin e mbushur me literaturė tė ndryshme. Bredhja e tyre, kėrkimet ne internet u bėnė punė e lodhėshme e nxėnėsve dhe studentėve nga mungesa e njė bibloteke tė pasur. Jam lodhur dhe nuk mund ta gjej njė libėr qė doja ta lexoje shprehet njė student I fakultetit Jurdik nė Universitetin e Shtetėror tė Tetovės. Tė pyetur pėr hapjen e biblotekės sė Re nė Tetovė studentėt ndjehen tė gėzuar sepse tani do tė dinė se ku do tė drejtohen dhe do tė jenė tė bindur se do tė gjenė atė ēka ju nevojitet.


Ndėrsa i pyetur pėr 40 mijė libra qė qėndrojnė nė kadastrėn e qytetit dhe qė rrezikojnė tė zhduken pėr shkak se biblioteka aktuale nuk mund t’I pranojė pėr shkaqe tė hapėsirės, drejtori Aliu u shpreh se pėr kėtė jemi duke punuar qė Brenda qendrės Kulturore tė fitojmė hapėsira tė reja. Duhet me marrėveshje me drejtorin e Qendrės qė tė n’a jap njė hapėsirė qė tė mund t’I shpėtojmė ato dyzet mijė libra qė janė nė kadastėr.” Ata libra duhet patjetėr tė shpėtohen” tha ai Njė hapėsirė tė re qė mund t’a fitojė Biblioteka pėr tė dalė nga kriza momentale, ėshtė Restoranti “Ēardak” I vendosur nė njė hapėsirė tė Qendrės Kulturore tė cilit I ka skaduar afati qė moti.

Shumė qytetarėt e kanė kundėrshtuar qėndrimin nė ato hapėsira ku zhvillohet kultura duke thėnė se ajo ka hapėsirė tė mjaftueshme qė biblioteka tė vendosė aty njė sallė leximi, apo gjėra tė tjera nė shėrbim tė saj. Lidhur me kėtė cėshtje drejtori Aliu ėshtė shprehur se “ kjo hapėsirė e “Ēardakut” nuk I takon bibliotekės dhe si rrjedhojė vetė drejtori I Qendrės duhet tė merret me kėtė hapėsirė. “Atij I ka kaluar kontrata Ndėrkohė nga Ministria e Kulturės I ėshtė dhėnė pėlqim bibliotekės qė kjo hapėsirė pasi tė lirohet t’I jepet bibliotekės. Ne jemi nė pritje tė vendimit qė do tė merret pėr kėtė hapėsirė” tha Aliu. Pritet qė drejtori i Qendrės t’a pėrshpejtojė kėtė process dhe kjo hapėsirė t’I kthehet bibliotekės . Drjetori I Bibliotekės ka bėrė tė ditur se prej dje ka filluar regjistrimi pėr vitin 2007. Kėtė muaj ata qė do tė regjistrohen do t’a kenė gratis. (R.M)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio