Studentet.info
Lajme : Njė delegacion i Fakultetit Juridik tė USHT viziton Universitetin e Berlinit
Kyqur 17-01-2007 8:43:06 (2356 Lexime)


Punohet nė realizim tė kėmbimit tė kuadrove dhe projekteve tė pėrbashkėta

TETOVE, 17 JANAR- Njė delegacion tre anėtarėsh i Fakultetit Juridik tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, (USHT) udhėhequr nga dekani, Mersin Maksuti dhe asistentet Arta Bilalli dhe Fatmire Lumani qėndrojnė nė njė vizitė tre javėshe nė Universitetet e Berlinit tė Gjermanisė. Kjo vizitė ka pėr qėllim realizimin e disa takimeve qė kanė tė bėjnė me procesin e Bolonjės.

Siē informoi dekani Maksuti, delegacioni tė mėrkurėn ka pasur takim me dekanin e Fakultetit Juridik tė Universitetit tė Berlinit, si dhe me njėrin nga pėrgjegjėsit e realizatorėve tė procesit tė Bolonjės, qė ka njė rėndėsi tė veēantė pėr universitetin tonė. Ai tha se kėtė delegacion e presin edhe disa takime tė rėndėsishme, tė cilėt janė paraparė tė realizohen sipas agjendės sė paraparė.


Dekani i Fakultetit Juridik, Mersim Makusti, thotė se delegacioni i USHT-sė do tė bėjė ē’ėshtė e mundur qė tė pėrfitojė projekte tė cilat do tė ishin me interes tė veēantė pėr kėtė institucion tė lartė arsimor tė shqiptarėve nė Maqedoni.

“Ne vizionin e rektorit Bexheti mundohemi ta zbatojmė pikė pėr pikė. Prandaj edhe shkuarja jonė nė Universitetin e Berlinit duhet tė kuptohet si njė pėrpjekje e jona pėr tė pėrfituar dije dhe eksperienca tė reja tė cilat do t’i zbatojmė nė USHT”, thotė Maksuti, duke shtuar se “konkretisht ne jemi duke punuar nė planin e hartimit tė disa projekteve dhe presim shpejt qė njė projekt tė fillojė tė zbatohet pasi t’i kemi siguruar mjetet nga donatorė ndėrkombėtar”, thotė ai.

“Ekperiencat tė cilat do t’i pėrfitojmė nė Universitetin e Berlinit do tė mundohemi qė nė mėnyrė sa mė efikase t’i pėrdorim nė USHT. Punojmė nė drejtimin e kėmbimit tė kuadrove qė pėr ne janė shumė tė rėndėsishme sepse dihet se Universiteti i Berlinit ka njė pėrvojė tė madhe dhe pėr ne ėshtė i rėndėsishėm shumė kėmbimi i kuadrove. Po ashtu do tė mundohemi qė tė krijojmė linqe tė drejtpėrdrejta nė mes studentėve tė USHT-sė me studentėt e Universitetit tė Berlinit”, pėrfundon dekani i Fakultetit Juridik tė USHT-sė, Mersim Maksuti. (R.M)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio