Studentet.info
Lajme : Ministria e Arsimut finsnaon njė projket kapital nė USHT
Kyqur 30-01-2005 10:41:29 (1600 Lexime)

Rektorati i USHT-sė do tė transferohet nė objkete tė reja


TETOVĖ, 30 JANAR-Rektorati dhe adminsitrata e Universitetit Shtetror tė Tetovės brenda njė kohe tė shkurtėr do tė transferohet nė objkete tė reja, tė cilat gjenden nė afrėsi tė shkollės sė mesme tė bujqėsisė nė Tetovė. Hapsirat e reja tė rektorarit do tė vendosen nė ish konviktin e shkollės sė bujqėsisė, kurse pallati aktual I rektoratit do tė jetė nė dispozicion tė studentėvve.
Sekterari gjeneral i Universitetit Shtetror tė Tetovės Bashkim Sulejmani tha se ky projket ėshtė i ndarė nė dy faza . Faza e parė parasheh vendosejn e rektoratit dhe iniatnacave mė tė larta tė universitetit nė kėtė objket, ndėrsa faza e dytė parasheh vendosjen e Qendrės politeknike nė kėto objkete.“Realzimi i fazės sė parė, konkretisht transferimi i admnistarės dhe rektoratit nė objketet e reja do tė realzohet brenda 30 ditėve. Ky projket realizohet me qėllim qė tė krijohen kushte tė pėrshtatshme pėr rektoratin dhe admnistratėn e USHT-sė qė tė mos hasin nė pegnesa teknike gjatė kryerjes sė detyrės sė tyre” tha Sulejmani.
Ndėrkaq me fazėn e dytė, sipas tij parashihet qė nė kėtė objekte tė ndėrtohen mbi 60 zyra pėr pedagogėt dhe asistentėt e Qendrės politikenike. Por kjo fazė do tė realzohet brenda kėtj viti. Gjithashtu nė objketet e reja tė rektoratit ėshtė ndėrtuar edhe amfitetari i ri, ku do tė realzohen konferenca dhe mbledhje tė ndryshme.
“Nė kuadėr tė kėtij objketi parashihen tė ndėrtohen edhe 60 zyra pėr profesorėt dhe asistentėt e Qendrės politeknike pranė USHT-sė, tė cila do tė jenė bashkohore. Nė kėtė objket ėshtė ndėrtuar edhe njė amfitetarėr moden ku do tė mbahen simpozuime dhe ligjėrata pėr studentėt” njoftoi Sulejmani.
Autoritetet e universitetit shfaqin shpresė se me ndėrtimin e kėtij objkteti do tė krijohen hapsira tė majftueshme pėr procesin studimorė. “Besojmė se mė vėnien nė funskion tė kėtij objketi do tė krijohen kushte tė volitshme pėr punė, kurse nė anėn tjetėr studentėt dhe profesorėt do tė kenė hapsirė tė mjaftueshme pėr mbarvajtjen e procesit mėsimorė nė dy objketet eksituese tė universitetit” tha sektetari gjeneral i USHT-sė Bahskim Sulejmani.
Finansimin e kėtij projekti kapital e bėn Ministria e Arsimit dhe Shkencės, e cila ska paralajmėruar edhe ndėrtimin e disa objketeve tjera qė do tė jenė nė shėrbim kėtij universiteti.Nga:Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio