Studentet.info
Lajme : Nė seminarin ndėrkombėtar tė universiteteve evropiane nė Bruksel
Kyqur 18-01-2007 12:00:00 (1228 Lexime)


BEXHETI DO TE MARE PJESE NE SEMINARIN NDERKOMBATER EVROPIAN

TETOVĖ, 18 JANARĖ- Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti, nė fillim tė shkurtit tė kėtij viti do tė udhėtojė pėr nė Bruksel, ku do tė marrė pjesė nė njė seminar ndėrkombėtar tė universiteteve evropiane. Nė seminarin qė do tė mbahet mė 1 e 2 shkurt tė vitit 2007, do tė marrin pjesė 350 pjesėmarrės nga ministritė arsimore dhe universitetet evropiane, tė vendeve tė ndryshme si Belgjikė, Holandė, Francė, Gjermani, Angli, Spanjė, Finlandė, Danimarkė, Zvicėr, Austri, Lituani, Greqi etj., ndėrsa rektori i USHT-sė do ta pėrfaqėsojė Maqedoninė nė kėtė takim tė nivelit evropian.

Nė kėtė seminar ndėrkombėtar tė universiteteve evropiane pritet tė ligjėrojnė emra te njohur tė jetės politike dhe arsimore evropiane nė fusha tė ndryshme, si zhvillimet e fundit nė arsimin sipėror, reformat e arsimit tė lartė nė Evropė, perspektivat e reja nė bashkėpunimin transatlantik, rregulloret dhe programet evropiane nė arsimin e lartė etj.


Pjesėmarrėsit nė kėtė takim ndėrkombėtar do t’i presė Bernad Vachter, drejtor i ACA-s, ndėrsa ndėr temat qė do tė ligjėrohen do tė jenė edhe “Lisboni dhe Bolonja jo larg prej 2010”, “Si ta mėsosh njė njeri me pėrvojė tė gjatė, strategji tė reja”, “Mėsimet nga Tajlanda dhe India”, “Dimensionet e jashtme tė procesit tė Bolonjės” e tė tjera.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio