Studentet.info
Lajme : Raport Semestral i USSHM-sė
Kyqur 20-01-2007 15:10:00 (1507 Lexime)


Lokalizmi dhe Nepotizmi e rėndojnė gjendjen

TETOVĖ, 20 JANAR- Raporti semestral pėr periudhėn katėrmujore tė punės, ishte qėllimi i takimit tė djeshėm me gazetarė tė organizuar nga Unioni i Studentėve Shqiptarė nė Tetovė. Pėrfaqėsuesit i kėsaj organizate studentore njoftuan se rreth 90 pėrqind e aktiviteteve tė parapra qė nga 1 tetori i vitit tė kaluar janė realizuar. Programi i kėsaj organizate ka pqė qėllim avancimin e ēėshtjes studentore, si dhe zgjiedhjen e problemeve qė janė tanguese pėr studentėt.

“Qėndrimi i kėsaj organizate qė nė fillet e saj ka qenė luftimi i dukurive negative qė dėmtojnė rėndė imazhin e sistemit tė lartė arsimor nė vend, vėmendje tė posaēme i ka kushtuar USHT-sė duke e konsideruar se universitete kkombatre” tha kryetari i kėsaj organizate Jetmir Sejfuli. Pas ndryshimeve tė bėra nė kėtė institucion tė lartė arsimor, USSHM ėshtė munduar qė tė vėzhgoj dhe tė ndihmojė largimin e barrierave qė viteve tė fundit kanė qenė tė pranishme.


Nė kuadėr tė arritjeve qė ka shėnuar kjo organizatė, Sejfuli pėrmendi, marrėveshjen pėr uljen e ēmimeve tė artikujve ushqimorė nė mensėn studentore, uljen e tarifės pėr pagesė tė semestrit (nivelizimi i pagesės mes studentėve tė vendit dhe atyre tė huaj), projekti pėr ndėrtimin e projektit tė bustit tė dėshmorit tė kombit Abyselam Eminiti cili ėshtė nė fazėn pėrfundimtare pastaj projekti i kartelės studentore (bashkpunimi me MPO organizatėn –Shkup dhe USSHM) etj.

Duke folur mbi problemet qė ende tangojnė arsimin e lartė nė shqip Sejfuli tha se edhe krahas ndryshimeve tė cilat vėrhehen nėpėr universitete, evidente ende janė disa probleme tė natyrave shkencore. “Lokalizmi, profesorė tė cilat japin mbi tri lėndė, nepotizmi dhe anomali tjera, vazhdojnė ta rėndojnė gjendjen nė kėtė drejtim” ka thėnė Sjefuli duke shtuar mė tej se kėto anomali gjithsesi duhet mėnjanuar. Ndryshe, pjesėn tjetėr tė semestrit organizata e USSHM-sė planifikon qė tė bėjė sigurimin e bursave studentore si dhe themelimin e instuticonit komisonin studentor i cili do t’i tejkalojė barrierat institucionale nė universitet

Nga: Gzime IMERI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio