Studentet.info
Lajme : Dr. Pllana: Rektori Hasani mė largoi mė keq se rektori serb Papoviē
Kyqur 29-01-2007 7:10:00 (3880 Lexime)


Dr. Pllana: Rektori Hasani mė largoi mė keq se rektori serb Papoviē


Kėrkoj nga Hasani qė tė mė kthej nė vendin e punės si profesor gjithsesi, por sigurisht edhe si shef tė Katedrės. Pėr kėtė dua qė tė mė njoftoj, jo nėpėrmjet internetit, por vetėm nėpėrmjet njė letre me a pa vulė, tė shkruar me dorėn dhe lapsin e tij qė do ta ketė nė xhep. Vetėm nė kėtė mėnyrė do t’ia falja vetėm njė pjesė tė fajit, mirėpo jo tė gjithė fajin, thotė prof. dr. Ejup Pllana


PRISHTINĖ, 29 JANAR – Me arsyetimin se libri mėsimor “Reumatologjia” i autorit prof. dr. Sylejman Rexhepit ėshtė plagjiat i njė libri gjerman, Enver Hasani, rektor i Universitetit tė Prishtinės, ditė mė parė ka suspenduar nga puna e mėsimdhėnėsit nė Fakultetin e Mjekėsisė utorin e librit dhe kryetarin e deritanishėm tė Katedrės Interne, prof. dr. Ejup Pllanėn si recensent tė librit.

Po ashtu, rektori Hasani ua ka ndaluar ushtrimin e detyrės sė mėsimdhėnėsve, tė mbajtjes sė provimeve dhe marrjes pjesė nė recensione tė teksteve universitare nė Universitetin e Prishtinės edhe dy recensentėve tė tjerė tė po kėtij libri, prof. dr. Remzi Izairi nga Universiteti i Tetovės dhe prof. dr. Argjend Tafaj nga Universiteti i Tiranės


Tė suspenduarit janė tė bindur se kėto suspendime Hasani i bėn me tė vetmin qėllim qė t’i vėrė nė krye shokėt e tij, ndėrkaq t’i largojė ata, siē thotė prof. dr. Pllana, tė cilėt kanė bėrė sakrifica gjatė viteve mė tė errėta nė historikun e shėndetėsisė, tė nėnēmojė e tė humb mundin e atyre qė e bėnė pėr jo mė pak se 20 vjet rresht e ndoshta edhe mė shumė. Me t’u njoftuar me qėllimet e Hasanit, anėtarėt e Katedrės Interne, e assesi shefi i saj Ejup Pllana, bėnė njė peticion ku, ndėr tė tjera, thuhet se kėrkojmė pėrgjegjėsi morale e ligjore ndaj pėrgjegjėsve, qė duan ta shkatėrrojnė Universitetin ePrishtinės. “Kėrkesa pėr pėrgjegjėsi morale e ligjore ndaj pėrgjegjėsve, qė duan ta shkatėrrojnė UP, Hasanin e kishte penguar shumė. Nė njė mbledhje qė e kishim me shefat e katedrave, ku ishin tė pranishėm edhe dekani, por edhe rektori Hasani, ky i fundit mė drejtohet se kjo ishte akuzė e rėndė, ndėrkaq pėrgjigja ime ishte se kjo nuk ėshtė vetėm e rėndė, por tepėr e rėndė dhe tragjedia mė e madhe e gjithė kėsaj ėshtė se e gjithė kjo ėshtė shumė e vėrtetė”, shprehet Pllana.

Peticioni ashkresa e pėrgatitur nga anėtarėt e Katedrės sė Internos i ėshtė dėrguar organeve mė tė larta vendase, duke filluar nga dekani i FM-sė, rektorit tė UP-sė, senatit tė UP-sė, tė cilit i prin Enver Hasani, ministrit dhe zv/ministrit tė Arsimit, kryeinspektorit tė Arsimit, ministrit dhe zv/ministrit tė Shėndetėsisė, kryetarit tė Parlamentit tė Kosovės, kryeministrit tė Kosovės, qė pritet tė bisedojnė edhe me tė. “Qėllimi i Hasanit ėshtė qė, pėrveē se dėshiron qė tė na ndalojė punėn, tė na largojė edhe nga Katedra e qė pėr momentin e ka zgjedhur njė mėnyrė shumė tė ngutshme e tė gabueshme qė ta pėrdorė si pretekst, pra librin mėsimor, qė ėshtė njė libėr i shkėlqyeshėm shkencor. E vėrteta formale e Enver Hasanit qėndron tek anėtarėt anonim tė komisionit, tė cilėt e kanė bėrė vlerėsimin e librit e sipas tė cilėve, libri i punuar nė mėnyrėn mė tė mirė na qenka plagjiaturė”, shpjegon prof. dr. Pllana. Ai ėshtė befasuar edhe me mėnyrėn se si Hasani i ka dėrguar njoftimin pėr suspendimin e tij nga puna e shefit tė Katedrės. “Lajmin se jam suspenduar e kamė marrė nga mjetet e informimit, e pastaj mė ka ardhur njė vendim nė zarf nėpėrmjet dekanatit, tė cilėn e ka dėrguar rektori Hasani, pėr tė cilin dyshoj se ėshtė jurist. E them kėtė, sepse nė vendimin qė na ka sjellė ėshtė e shkruar pėrbėrja e njėjtė si pėr autorin e librit, si pėr mua, ashtu edhe pėr dy recensentėt e tjerė. Madje, nė atė vendim as nuk ėshtė e shkruar data a ndonjė nėnshkrim, qė ta kuptoj se nga cila datė jam i suspenduar, nė mėnyrė qė tė kem mundėsi qė brenda 7 ditėve tė bėj ndonjė ankesė”,thotė ai.

Suspendimin e tij dhe tė kolegėve tė tij, Pllana e ka krahasuar me atė tė Radivoje Popoviēit, ish-rektor i UP-sė nė vitet e paraluftės. Madje, ai ka bėrė tė ditur se kur ėshtė larguar nga Popoviēi, ky i fundit ka respektuar disa procedura tė suspendimit, duke e lajmėruar Pllanėn dy javė mė parė. “Si mund qė vetėm pėr 5 ditė Enver Hasani ta formojė komisionin dhe ai komisioni ta vėrtetojė se libri qenka plagjiaturė. Ai gjithė kėtė angazhim dhe energji negative e bėn vetėm qė ta vėrė nė krye tė Katedrės mikun e tij tė shpirtit Gani Bajraktarin, me tė cilin bėjnė plane e zėnka pėr tė gjithė ata qė punojnė dhe qė mundohet qė vetėm qė tė arrijnė nė pozitė, t’i shkatėrrojnė tė gjithė. Prof. dr. Pllana ka apeluar te njerėzit qė janė nė vendimmarrje, qė tė zgjohen dhe tė ndalojnė hovin e fushatės sė Enver Hasanit e qė fatkeqėsisht ka filluar me Katedrėn e Mjekėsisė Interne, por do tė pėrfundojė edhe me UP-nė. Edhe pse tė suspenduarit kanė tė drejtė ankese brenda shtatė ditėve derisa tė merret vendimi pėrfundimtar, dr. Pllana thotė se ende nuk e ka bėrė kėtė, pasi qė nė vendimin e marrė nuk figuron asnjė datė, nė mėnyrė qė ta dijė se brenda cilit afat kohor ka mundėsi tė bėjė ankesėn. Mirėpo, kėtė e kanė marrė pėrsipėr shokėt e tij vetėm pėr hir tė sė vėrtetės.

Por, jo vetėm komisioni vlerėsues a rektori presin qė tė suspenduarit tė bėjnė ankesat e tyre. Edhe i suspenduari prof. dr. Pllana ka njė kėrkesė pėr rektorin e UP-sė. “Kėrkoj nga Hasani qė brenda afatit, qė ai e ka paraparė tė drejtėn tonė tė ankesės, tė mė kthej nė vendin e punės si profesor gjithsesi, por sigurisht edhe si shef tė Katedrės.

Dhe, pėr kėtė dua qė tė mė njoftoj jo nėpėrmjet internetit, por vetėm nėpėrmjet njė letre me a pa vulė, tė shkruar me dorėn dhe lapsin e tij qė do ta ketė nė xhep. Vetėm nė kėtė mėnyrė do t’ia falja vetėm njė pjesė tė fajit, mirėpo jo tė gjithė fajin”, thotė dr. Pllana, duke shtuar se po qe se nuk e bėn kėtė Hasani, atėherė do t’ia lėrė kohės se ēka mė tutje.

Vlerėsimin e komisionit se libri ka ngjashmėri me librin gjerman mbi 70 pėr qind, autori i librit prof. dr. Sylejman Rexhepi e konsideron se ėshtė njė vlerėsim shumė i rėndė qė, pėrpos kėsaj, suspendon edhe recensentėt e librit. Mirėpo, pėr kėto vlerėsime Rexhepi thotė se ėshtė duke e pėrgatitur ankesėn. “Sigurisht se do tė pėrgatitet ankesa me shumė dėshmi, e cila do t’i kundėrshtojė kėto konstatime. Para sė gjithash, vėrejtja ime ėshtė se kjo qė ėshtė bėrė nga ana e rektorit ėshtė punė e ngutshme, dhe mendoj se ky komisionnuk ėshtė i nivelit profesional i lėmit tė reumatologjisė, e po ashtu nuk ėshtė njė ekuivalencė e anėtarėve tė komisionit, ku kanė pėrvojė nė pėrpilimin e librit dhe njohje tė gjuhės gjermane”, thekson dr. Rexhepi.

Ai konsideron se ėshtė e pamundur qė brenda njė kohe aq tė shkurtėr tė konstatohet se libri ka ngjashmėri me librin gjerman, dhe ka shtuar se kėtu shihet se sa e pa pėrkushtuar dhe joserioze ėshtė puna e komisionit. “Nė ankesėn qė kam pėrgatitur as pėr sė afėrmi nuk qėndron konstatimi i bėrė nga komisioni. Aty ėshtė e vėrteta, qė libri i ka tė gjitha pjesėt qė u takojnė librave mėsimorė nė mjekėsi. Nė atė libėr ėshtė future pėrvoja ime shumė e gjatė mbi 20 vjeēare me studentė dhe pacientė, e ngėrthyer nė shumė simpoziume ndėrkombėtare dhe botėrore, me pėrvojėn time tė organizimit tė mbi 10 simpoziumeve, si dhe pėrvoja ime qoftė nė studimet pasdiplomike tė udhėhequr nga reumatologjia, tė pėrvojės sime nė punė shkencore dhe pėrvoja tjetėr nė Fakultetin e Mjekėsisė”, ėshtė shprehur ai, duke shtuar se mbi 4 vjet ka punuar nė mėnyrė sistematike nė pėrpilimin e kėtij libri.

Dr. Rexhepi shpreson se akademikėt e UP-sė do tė kenė menēuri dhe do ta ndėrrojnė komisionin e tė gjejnė njė komision profesional, i cili sigurisht se do ta tregonte tė kundėrtėn e asaj qė ėshtė bėrė ditėve tė fundit, dhe se nėse nuk do tė kėrkonin falje ata qė e kanė bėrė kėtė, sė paku tė tregojnė se ajo nuk ka qenė e vėrtetė, si pėr autorin, ashtu edhe pėr tre recensentėt e librit. Ndėrkaq, edhe pėrkundėr tentimit tonė qė tė prononcohej edhe rektori i UP-sė, Enver Hasani, duke i respektuar tė gjitha procedurat qė i kėrkon ai qė tė vijmė deri te prononcimi i tij, ai nuk ka dashur qė tė prononcohet, tė paktėn tė japė arsyetimin e suspendimit tė 4 profesorėve.

Nga: Lindita DEDINCA

Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio