Studentet.info
Lajme : Kryeministri Agim Ēeku vizitoi Ministrinė e Arsimit, tė Shkencės e tė Teknologjisė
Kyqur 31-01-2007 3:32:40 (1240 Lexime)

MASHT aplikoi pėr t’u bėrė pjesė e Sistemit tė Bolonjės

PRISHTINĖ, 30 JANAR – Ministria e Arsimit, e Shkencės dhe e Teknologjisė (MASHT) ka aplikuar pėr t’u bėrė nėnshkruese zyrtare e Deklaratės sė Bolonjės, akt ky qė mund tė pritet nė muajin maj nė konferencėn e ministrave tė arsimit tė Evropės, e cila kėsaj radhe do tė mbahet nė Londėr. Kjo ėshtė bėrė e ditur tė martėn nga ministri Agim Veliu, pas takimit qė pati me kryeministrin Agim Ēeku.
Veliu pret qė kėtė vit, tė nėnshkruajė kėtė deklaratė “me tė cilėn do tė mundėsohej qė Kosova tė bėhet anėtar i barabartė i Procesit tė Bolonjės”.

Nė ministri bėjnė tė ditur se aktorėt kryesorė qė do tė vendosin pėr pranimin e Kosovės nė kėtė proces, pas pjesėmarrjes sė ministrit Veliu nė Konferencėn e Strasburgut, do ta ēmojnė faktin se Kosova ka demonstruar njė vullnet tė fortė pėr t’u integruar nė Fushėn Evropiane tė Arsimit tė Lartė.


Koordinator i Grupit tė Promotorėve tė Procesit tė Bolonjės, Nexhmi Rudari, ka pohuar se janė disa argumente nė favor tė anėtarėsimit dhe pret qasje fleksibile ndaj aplikimit pėr anėtarėsim.

“Ne e dimė se anėtarėsimi i Kosovės nė Procesin e Bolonjės nuk ėshtė njė ēėshtje e lehtė, por besojmė se Kėshilli i Evropės do tė na ndihmojė nė zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje, kryesisht pėr pėrfitimin e arsimit tė lartė nė Kosovė dhe nė Ballkanin Perėndimor”, ka thėnė Rudari.

Por, burime tė “Kohės Ditore” brenda ministrisė bėjnė me dije qė nė rast se edhe kėsaj radhe Kosova nuk mund tė anėtarėsohet, do tė ketė vetėm edhe njė mundėsi nė konferencėn tjetėr e cila do tė mbahet nė vitin 2009, dhe po tė huēej edhe kjo mundėsi atėherė pėrfundimisht mė nuk do tė ketė shanse tė tjera pėr anėtarėsim.

Aplikimi i Kosovės pėr t’u bėrė anėtar nė kėtė proces nuk qe temė e vetme nė takimin e ministrit Veliu me kryeministrin Ēeku. Ky i fundit theksoi se arsimi vazhdon tė jetė “prioriteti numėr njė i Qeverisė”, ndėrsa pohoi tė kenė identifikuar ato objektiva tė cilat do tė mundėsojnė qė kėtė vit tė ketė njė arsimim mė cilėsor, duke vendosur rregull nė universitetet private por edhe nė universitetin publik.

“Objektivat kryesore tė kėsaj ministrie do tė jenė nė radhė tė parė rritja e cilėsisė sė edukimit, ngritja e kapaciteteve pėr monitorim tė cilėsisė sė arsimit nė institucionet tona private dhe ato shtetėrore, mandej anėtarėsimi nė procesin e Bolonjės, etj.”, ėshtė shprehur Ēeku. Ai tregoi se edhe kėtė vit pagat e mėsimdhėnėsve nuk mund tė rriten, porse kjo do jetė sfidė kryesore pėr Qeverinė.

Njė nga temat e diskutuara ishte edhe agjencia e Akreditimit. Ministri Veliu bėri tė ditur se gjatė javės sė ardhshme do ta mbledh pjesėn vendore tė kėtij agjencioni, dhe shfaqi besimin qė shumė shpejt ky agjencion tė funksionalizohet.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio