Studentet.info
Lajme : Universiteti i Tiranės, shpallen koeficientet pėr ēdo fakultet
Kyqur 31-01-2007 9:21:30 (2927 Lexime)

Universiteti i Tiranės, shpallen koeficientet pėr ēdo fakultet


TIRANĖ, 31 JANAR - Ēdo maturant tani mundet tė zgjedhė fakultetin ku do tė konkurrojė. Nė tabelat e mėposhtme botohen koeficientet zyrtare pėr ēdo degė. Fakultetet kanė dorėzuar dje nė Universitetin e Tiranės tabelat dhe relacionet pėrkatėse, nga ku kanė marrė udhė pėr nė Ministrinė e Arsimit. Koeficientet e mėposhtme tregojnė lėndėt e preferuara tė secilit fakultet, si dhe tipat e shkollave mė tė vlerėsuara. I vetmi qė nuk ka propozuar koeficient ėshtė Fakulteti Ekonomik.

Nė bazė tė rregullave tė maturės, koeficientet janė ato qė bėjnė diferencėn mes njė kandidati qė ka mbaruar X shkollė tė mesme dhe njė tjetri qė ka mbaruar Y. Po kėshtu, ato bėjnė edhe diferencėn mes njė kandidati qė jep provim me zgjedhje Y apo Z lėndė.


Duke iu referuar tė dhėnave tė mėposhtme, rezulton se Fakulteti i Shkencave Sociale i ka dhėnė koeficient maksimal si nxėnėsve tė profilit shoqėror ashtu edhe natyror, me koeficient 1.4. Ndėrkohė qė ka vlerėsuar mė pak ata qė kanė mbaruar shkollė tė mesme tė pėrgjithshme tė paprofilizuar, me koeficient 1.3. Ndėrkohė, si lėndė tė preferuara ky fakultet ka Histori-Gjeografinė, Anglishten dhe Njohuri pėr Shoqėrinė, Filozofinė e Ekonominė. Ajo ēka vihet re nė tė gjitha fakultetet e profileve shoqėrore, si ai i Drejtėsisė, Histori-Filologjisė dhe Gjuhėve tė Huaja ėshtė se kanė vlerėsuar maksimalisht lėndėn e anglishtes. Kėshtu, tė gjithė ata maturantė qė e dinė mirė kėtė gjuhė dhe e japin si provim me zgjedhje marrim koeficient 1.3.

Fakulteti i Shkencave tė Natyrės ka dhėnė koeficient tė ndryshėm pėr tipat e shkollave nė varėsi tė degėve tė kėtij fakulteti. Kryesisht ėshtė vlerėsuar me koeficient maksimal shkolla e mesme e pėrgjithshme nė profilin natyror. Njė ndėr fakultetet mė tė kėrkuara, ai i Mjekėsisė, ka vendosur koeficient maksimal pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme tė pėrgjithshme tė paprofilizuara, si dhe pėr ato tė profilizuara tė drejtimit natyror. Si lėndė tė preferuar nė kėtė fakultet janė kimia, biologjia dhe fizika. Po e njėjta praktikė ėshtė ndjekur edhe nga Fakulteti i Infermierisė, me disa ndryshime nė koeficientet e shkollave.

Maturantėt qė konkurrojnė pėr fakultet japin provim katėr provime, prej tė cilave dy tė detyruara dhe dy me zgjedhje. Kėto tė fundit duhet tė zgjidhen nė bazė tė fakultetit qė i riu kėrkon, pasi merr pikė mė shumė pėr shkak tė koeficienteve.(SHQIP)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio