Studentet.info
Lajme : Universiteti i Prishtinės injoron studentėt e UT-sė nga Kosova
Kyqur 02-02-2005 6:43:22 (2438 Lexime)


Marrėveshja pėr transfer nuk respektohet nė Prishtinė

PRISHTNINĖ, 02 SHKURT- Studenėt qė duhet tė transferohen nė Prishtinė, nėpėrmjet njė komunikate pėr media janė shprehur tė shqetsuar seriozishtė me transferin e tyre, pėr shkak se ai ende nuk ka filluar. ”Pėrderisa nė Tiranė dhe nė Shkup tashmė ka filluar procedura e transferimit, kėtu nė Prishtinė kjo gjė ende nuk ka ndodhur, dhe arsyet pėr kėtė ne ende nuk i dimė”- thuhet nė komunikatėn e ish studentėve grevizt.


Nė komunikatėn e studentėve thuhet se Ministria e Arsimit tė Kosovė dhe Maqedonisė kėmbejnė letra ēdo ditė pėr numrin e studentėve, por kėsaj shifre tė Ministritė duhet ti shtohen edhe njė numėr studentėsh tė cilėt nuk janė pėrfėshir nė tė, pėr shkak tė defekteve qė ka poseduar lista e studenteve tė Fakultetit te Mjekesise nė tė cilėn ėshtė bazuar marreveshja nė Ohėr ndėrmjet ministrave
“Studentėt i bėjnė thirrje Ministris se Arsimit te RM-se, Rektoratit dhe Dekanatit te UT-se, Ministrisė sė Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė, Rektoratit tė UP-se dhe Dekanatit te Fakultetit te Mjekesise pranė UP-sė qė sa mė shpejtė tė implementohet marrėveshja tė cilėn e kanė pranuar nė Ohėr. Kjo bėhet me qėllim qė me datė 15.02.2005, kur fillon semestri i ardhshėm ne studentėve me tė drejtė pėr ta vijuar vitin akademik tė na mundėsohet kjo e drejtė sepse me tė janė zotuar institucionet e lartėpėrmendura” thuhet nė komunikatėn nė fjalė.
Sipas asaj qė pėrmban letra e studentėve “Implementimi i marreveshjes nga ana e Prishtinės ėshtė duke u zhagitur por, mendojmė se edhe nėse fillon ky transferė ne do tė pėrballemi edhe me probleme tė natyrave tjera siē ėshtė participimi dhe njohja e provimeve, sepse pėr kėto tė dyja nė marreveshje nuk janė tė definuara dhe ka mjaft paqartėsi. Gjithashtu pėr njė lloj testimi pėr tė cilin tashmė po bėhet fjalė qė do ta realizoj Universiteti i Tiranės, ne nuk kemi pasur njohuri, ndėrsa kjo vetėm tani ka dale ne skenė”, pėrfundon komunikata pėr shtyp e studentėve tė mjeksisė dhe stomtalogjisė, e nėnshkruar nga Besnik Krasniqi

Nga: Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio