Studentet.info
Lajme : Ministri Agim Veliu mbajti mbledhjen e parė me Kėshillin Kombėtar tė Cilėsisė
Kyqur 08-02-2007 10:20:00 (1832 Lexime)

Fillon punėn Agjensioni pėr Akreditim i Kosovės

PRISHTINĖ, 8 SHKURT- Ministri i Arsimit, Shkencės e Teknologjisė Agim Veliu mbajti sot takimin konstituiv me anėtarėt e Kėshillit Kombėtar tė Cilėsisė, i cili ėshtė organ ekzekutiv i Agjensionit tė Akreditimit tė Kosovės, me ēka edhe praktikisht nisė punėn ky institucion i rėndėsishėm qė merret me mbarėvajtjen e arsimit tė lartė publil e privat nė Kosovės.

Duke u dėshiruar mirėseardhje nė takimin e parė, anėtarėve tė KKC ministri Agim Veliu tha se Agjencioni pėr Akreditimit i Kosovės (AAK) si institucioni i pavarur ka pėr qėllim tė garantoj cilėsinė e punės arsimore dhe shkencore nė institucionet e arsimit tė lartė nė Kosovė.
Ai i informoi pjesėn vendore tė Kėshillit pėr detyrat e AAK i cili drejtohet nga KKC qė ka pėrgjegjėsi tė plotė pėr veprimtarinė e AAK-sė. Veliu deklaroi se qėllimi i kėtij takimi ėshtė konstituimi i Kėshillit Kombėtar tė Cilėsisė, i cili duhet tė ketė 9 anėtarė prej tė cilėve 3 janė ndėrkombėtarė.

“Ju njoftoj se ende nuk janė caktuar 2 nga 3 anėtarėt ndėrkombėtar nė kėtė Kėshill. Por duke ditur rėndėsinė shumė tė madhe tė funksionimit tė AAK-sė, unė kam thirrur kėtė takim qė tė funksionalizojmė Kėshillin Kombėtar tė Cilėsisė i cili presim se do vendos rregull sa i pėrket akreditimit tė institucioneve tė arsimit tė lartė”, tha ministri Veliu. Ai theksoi se MASHT ka nėnshkruar njė marrėveshje bashkėpunimi me Qeverinė Austriake pėr mbėshtetje nė fushėn e arsimit tė lartė.

“Njėra nga pikat e kėsaj marrėveshje ėshtė pėrkrahja pėr funksionalizimin e plotė tė AAK-sė”, tha ministri dhe shtoi: Nė kėtė aspekt, Qeveria Austriake do tė ndihmojė me trajnimet e nevojshme tė stafit administrativ tė AAK-sė pėr tu mundėsuar atyre qė tė kryejnė me kompetencė detyrat e tyre. Sipas ministrit Veliu Qeveria Austriake ka emėruar njė anėtarė nė Kėshillin Kombėtar tė Cilėsisė, profesorin Helmut Konrad, ekspert me pėrvojė tė konsiderueshme nė fushėn e akreditimit.

Ministri Agim Veliu tha se pret qė edhe Zyra e SHBA-ve dhe ajo e Mbretėrisė sė Bashkuar tė nominojnė anėtarėt nė mėnyrė qė aktivizohet tėrėsisht puna e Agjensionit. Ministri Veliu e njoftoi KKC pėr lokacionin e punės si dhe u propozi anėtarėve qė tė zgjedhin njė kryesues tė pėrkohshėm tė KKC-sė deri nė emėrimin e anėtarėve ndėrkombėtarė. Veliu i njoftoi Kėshillin se pėrveē kėsaj AAK duhet tė ketė edhe strukturėn administrative tė pėrbėrė nga drejtori dhe personeli tjetėr administrativ i cili do jetė nė mbėshtetje tė KKC-sė.

Dr. Sabri Hamiti pėrshėndeti mbajtjen e takimit konstituiv dhe theksoi rėndėsinė qė ka AAK pėr mbarėvajtjen e punėve nė institucionet publike dhe private tė arsimit tė lartė nė Kosovė. Z. Hamiti tha se ėshtė nevojė qė sa mė shpejt tė funksionalizohet AAK sepse tashmė ekzistojnė kushtet pėr fillimin e punės sepse nuk ka arsye pėr vonesė. Dr. Sabri Hamiti propozoi qė kryesues i pėrkohshėm tė jetė dr. Ramadan Zejnullahu. Kanidaturėn e z. Zejnullahu e pėrkrahu edhe dr. Ekrem Beqiri i cili tha se MASHT ka ndėrmarrė tė gjitha masat e nevojshme pėr fillimin e punės. Edhe dr. Natyra Karahoda, dr. Abedin Feroviq dhe dr. Arbnor Pajziti pėrkrahėn kandiadaturėn e prof. Zejnullahut dhe theksuan nevojėn e aktivizimit tė Agjensionit pėr Akreditim.
Ministri Veliu konstatoi se kandidatura pėr udhėheqės tė pėrkohshėm tė KKC e dr. Ramadan Zejnullahut u pėrkrah njėzėri dhe ai do tė udhėheqė me punėt nė vazhdim. Veliu i dha mbėshtetje tė plotė KKC dhe tha se ai personalisht por edhe MASHT do tė jenė tė gatshėm qė ta ndihmojnė punėn e AAK, qė ėshtė institucion i pavarur nė punėn e tij profesionale.
Sipas Udhėzimit Administrativ pėr AAK, ministri Agim Veliu me vendimin nr. 754/01-B ka themeluar Agjensionin nė pėrbėrje prej 9 anėtarėve, 6 prej tė cilėve janė emėruar nė gjysmėn e dytė tė vitin tė kaluar, kurse njė e ka nominuar Austria, derisa SHBA-tė dhe Anglia pritet t’i nominojnė anėtarėt e tyre.(B.K)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio