Studentet.info
Lajme : Gazeta mė e re pėr studentet
Kyqur 14-02-2007 16:10:00 (1717 Lexime)


Studentet Shqiptarė nė Maqedoni tani me gazetėn “Albanian Students”

TETOVĖ, 14 SHKURT - Unioni I studentėve shqiptar nė Maqedoni promovoi gazetėn studentore nė njė pres konferncė tė mėrkurėn qė do tė titullohet “Albanian Students” .

“Gazeta studentore do tė jetė zėri I pastėr studentor dedikuar promovimit tė aktiviteteve tona, seriozitetit, tolerancės dhe forcės promotore tė shtytjes sė studentėve dhe kolegėve tanė pėr tė punuar mė shumė drjet ruajtjes sė vlerave tė mirėfillta studentore, akademike dhe shkencore” tha Jetmir Sejfuli kryetar I USSHM-sė.

Revista nuk do tė ketė cenzurim tė sė drejtės pėr tė shkruar, mbi tė vėrtetėn mbi realitetin objektiv e aq mė tepėr mbi qėshtjet qė I preokupojnė studentėt.


Ndėrsa pse titullohet “Albanian Students” nė gjuhė angleze e jo nė gjuhėn shqipe kryetari I USSHM-sė shprehi optimizmin e njė fryme evropiane dhe ėshtė vendim I njė grupi studentor dhe nuk besoj se luan njė rol kyē se pse ėshtė bėrė nė gjuhėn angleze.

Gazeta studentore “Albanian Students” do tė shtjellojė problemet po dhe njėkohėsisht edhe t’ju japim pėrgjigje dhe grusht tė fort padrejtėsive qė janė bėrė dhe mundohen tė bėhen nė emėr dhe adresė tė studentėve.

Gjithashtu nė kėtė revistė do tė promovohen forcat studentore, analizat dhe sondazhet qė do ti’I bėhėn Universitetve ku studiojnė shqipėtarėt, arritja e njė konsensusi midis ligjėruesve dhe studentėve si dhe shumė problemtika tė tjera tė cilat I kanė Universitetet tona tė cilėt si duket akoma nuk kanė kaluar fazėn e tranzicionit tė stėrvjetuar
Dhe si pėrfundim Kryetari I USSHM-sė Jetmir Sejfuli apeloj te tė gjithė studentėt tė cilėt e ndiejnė thellė nė ndėrgjegjen e tyre se I kanė borxh kėtij Universiteti dhe kėtij populli qė tė mobilizohen me DIJE-DITURI dhe sė bashku tė themi fjalėn e fundit nė kėtė Gazetė Studentore.

Aktivitetet e USSHM-sė do tė vazhdojnė mė 17 Shkurt ku do tė pėrkujtohen nė Poroj ligjeratat e para tė UT-sė dhe do tė ketė gjithashtu njė ceromoni edhe nė Reēicė tė vogėl ku do tė zbulohet busti I Abdylselam Eminit. (R.M)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio