Studentet.info
Lajme : Reēica dhe Poroj kujtuan ditet e para te ligjerimit ne shqip
Kyqur 17-02-2007 16:20:00 (2698 Lexime)


U shpalos busti I Abdylselam Eminit

TETOVĖ, 17 SHKURT - Me rastin e 12 vjetorit tė rėnjes heroike tė dėshmorit tė parė tė arsimit tė lart shqip nė MAqedoni Abdylselam Eminit me 17 shkurt tė viti 1995 atėherė kur nėn thundrėn e hekurt policore filluan ligjeratat e para nė UT pikėrishtė nė kėtė datė ra edhe dėshmori I arsimit shqip Abdylselam Emini. Pėr kėtė rast nėn organizim tė USSHM sot pranė fakultetit tė arteve tė bukura nė Tetovė nė paraninė e njė numri tė madh tė arsimdashėsve dhe udhėheqėsve politik nė vend u shpalos busti I Abdylselam Eminit.

“Ne tash kremetojmė 12 vjetorin e fillimit tė ligjeratave tė para nė UT por njeherit edhe pėrkujtojmė dėshmorin e arsimit Abdylselam Eminit” u shpreh prektori I USHT-sė Arifikmet XHemaili, kjo ėshtė njė dėshmi se gjaku I kėtij pishtari nuk shkoi huq.


Kryetari I parė I senatit tė UT Milaim Fejziu theksoi se ky vend ėshtė I bekuar dhe do tė jetojė me shekuj ashtu sic edhe do tė jetojė USHT-ja pasi nė kėtė vend tha ai lapsi fitoi armatimin.
Jemi mbledhur kėto qė sot tė kujtojmė dy data tė rėndėsishme: fillimin e ligjeratave tė para dhe rėnjen e dėshmorit abdylselam Eminit u shpreh Murat Jashari anėtar I familjes legjendare tė Prekazit, duke shtuar se gjaku I dėshmorėve na obligon qė tė bashkuar tė ecim pėrpara duke kujtuar peripecitė dhe vuajtjet e sė kaluarės.
Ndėrkaq kryetari I USSHM JEtmir Sejfuli u shpreh se tė gjithė duhet tė jemi krenar qė patėm dėshmor tė atill si qė ishte Abdylselam Emini gjaku I tė cilit pėrjetėsisht do tė sjell dritė tek populli shqiptar.
Nė fund tė manifestimit u ndanė mirėnjohje pėr profesorėt e parė tė cilėt nėn thundrėn e hekurt policore mbajtėn ligjeratat e parara, si dhe pėr tė gjithė veprimtarėt tė cilėt ndihmuan nė zhvillimin e mėsimit si ato tė ciolėt shtėpit e tyre I bėnė shkolla vetėm e vetėm tė triumfojė e vėrteta tė triumfojė lapsi, poashtu mirėnjohje pati edhe pėr ata qė finansiarisht ndihmuan ngritjen e kėtij institucioni. Mirpo vlen tė theksohet se njė mirėnjohje e tillė nuk u nda pėr rektorin e parė tė kėtij institucioni Fadil Sulejmanin.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio