Studentet.info
Lajme : Marrėveshje mes Universiteteve
Kyqur 04-02-2005 8:39:08 (1456 Lexime)

U nėnshkrua marrėveshja e bashkėpunimit mes Universitetit tė Prishtinės dhe Universitetit Irlandez

PRISHTINĖ, 04 SHKURT- Universiteti i Prishtinės, Universiteti Kombėtar Irlandez - Gallway dhe Qendra Ndėrkombėtare pėr Zhvillim tė Ndėrrmarjeve dhe Komuniteteve (International Centre for Community and Enterprise Development - ICCED), kanė nėnshkruar sot njė marrėveshje bashkėpunimi.

Marrėveshja e nėnshkruar pėrveē bashkėpunimit tė pėrgjithshėm pėrfshinė edhe: ofrimin dhe akreditimin e programeve arsimore dhe trajnimeve; zhvillimin e kurseve specifike me qėllim tė zhvillimit tė aftėsive dhe kualifikimeve pėr fuqinė punėtore tė Kosovės; hulumtimet nė lidhje me zhvillimin e projekteve tė qėndrueshme vendore; ofrimin e ndihmės teknike pėr pėrkrahjen e pilot projekteve ekonomike dhe ato tė zhvillimit shoqėror; inicimin e strategjisė HTZHI (Hulumtim, Teknologji, Zhvillim dhe Inovacion) e cila do t’i pėrkrah zhvillimet e ardhshme ekonomike tė Kosovės; bashkėpunimin me Universitetin Kombėtar Irlandez, Gallway rreth iniciativave terciare tė ndėrtimit tė kapaciteteve edukative si dhe pėrparimin e sistemit pėrkrahės pėr zhvillimin e komuniteteve dhe ndėrmarrjeve; (RTK)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio