Studentet.info
Lajme : Rektorėt: Seancė dėgjimore pėr ligjin e ri
Kyqur 14-03-2007 14:05:11 (1387 Lexime)

Rektorėt: Seancė dėgjimore pėr ligjin e ri

TIRANĖ, 14 MARS- Sipas rektorit Rrokaj, duhet saktėsuar neni pėr shkarkimin e rektorėve: Nuk sqarohet ēfarė janė shkeljet fragrante

Konferenca e Rektorėve do tė kėrkojė seancė dėgjimore nė Komisionin e Medias, pėr Ligjin e Ri tė Arsimit. Sipas kryetarit tė konferencės, kjo do tė bėhet fill pas njohjes sė trupės akademike, me ligjin e ri tė miratuar.

"Ende nuk na ka ardhur zyrtarisht ligji i ri, nė mėnyrė qė tė bėjmė ballafaqimet me ato qė vetė fakultetet kanė kėshilluar e sugjeruar tė pėrmirėsohen dhe variantit qė ėshtė miratuar",- thotė Rrokaj. Por, duke qenė pjesė e Kėshillit tė Lartė tė Arsimit dhe Shkencės, Rrokaj pranon ndryshimet pozitive tė bėra nė ligj, qė nga respektimi i hierarkisė, rritja e autonomisė dhe pėrshtatja me Bolonjėn. Ka vetėm njė rezervė, pėr tė cilėn pranon se ka marrė reagim pozitiv pėr t'u riparė."E vetmja pikė e debatueshme e qė duhet tė gjejė zgjidhje, ėshtė ajo e shkarkimit tė rektorit. Nė ligj thuhet se shkarkimi bėhet nga ministri pėr shkelje flagrante, pa u pėrcaktuar se ēfarė janė kėto shkelje",- thotė Rrokaj. Ai deklaron se duhet tė bėhen riparimet e duhura posaēėrisht nė kėtė pikė, madje shkon mė tej, "kush do t'i verifikojė kėto shkelje, e pse duhet tė marrė masė ministri, kur emėrimi bėhet nga Presidenti, qoftė edhe formalisht?"- thotė ai. Pėrpos kėsaj, sipas tij, nė pėrgjithėsi janė respektuar propozimet e bėra nga Kėshillat e fakulteteve dhe ndryshimet janė reflektuar nė ligj. Por, vetė pedagogėt nuk kanė thuajse fare njohuri me atė qė ėshtė miratuar. "Ne bėmė propozimet tona, por jemi tė painformuar pėr variantin qė ėshtė miratuar, kėshtu qė e mira ėshtė qė tė njihemi me tė para se tė kalojė pėr miratim",- thotė Ilira Ēaushi, dekane e Fakultetit tė Histori-Filologjisė nė Tiranė.

Nga: Bruna PRIFTI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio