Studentet.info
Lajme : STUDENTĖT KOSOVARĖ TĖ UT-SĖ, KANĖ MBETUR NĖ RRUGĖ
Kyqur 07-02-2005 18:07:43 (1700 Lexime)


STUDENTĖT E UT-SĖ INJOROHEN NGA INSTITUCIONET KOSOVARE

TETOVĖ, 08 SHKURT Ministria e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė sė Kosovės, pėr mė shumė se njė muaj i mbanė nė sirtarė listat e studentėve tė UT-sė tė cilėt duhet tė transferohen nė UP.
Kėto lista Ministria e Arsimit tė Maqedonisė, pasi ka bėrė tė gjitha proceduart e nevojshme i’a ka dorzuar MASHT-sė sė Kosovės, ndėrsa ky institucion qeveritar nuk i’a ka dorzuar universitetit tė Prishtinės dhe fakultetit tė Mjekėsisė.
Mos dorzimi I kėtyre listave sipas studentėve do tė krijoj shumė probleme dhe ka mundėsi qė shumica e tyre tė humbin vitin.


Besnik Krasniqi zėdhėnės i studentėve tė mjeksisė nė UT, ka sqaruar pėr takimet me tė gjithė zyrtarėt nė Maqedoni dhe Kosovė.
Ministria e Arsimit tė Maqedonisė i ka kryer tė gjitha obligimet e marra nė marveshjen e aritur ndėrmjet tre ministrave nė Oher.
“Nė Tetovė realizuam takime tė ndara mė Rektorin e USHT-sė z. Nexhbedin Beadini, prorektorin Ismail Ahmeti dhe mė zyrtarin nė Ministrinė e Arsimit tė Maqedonisė Havzi Mehmeti, nga tė ciėlt morėm siguri se nga ana e tyre marrveshja do tė implementohet deri nė pikėn e fundit”, sqaroi Krasniqi .
Studentėt kosovarė tė UT-sė, kanė realizar njė takim edhe me rektorin e UP Arsim Bajramin, i cili i ka njoftuar studentėt se ai nuk ka pranuar asnjė list tė studenteve.
“MASHT-i nuk ka sjellur as listat e studentėve apo dosjet, pa tė cilat nuk mund t’ia filloi punės” – ka deklaruar Bajrami. Tė njejtėn u ka deklaruar studentėve edhe dekani i fakultetit tė mjeksisė tė UP, Bajram Nura.
Fakulteti i mjeksisė sė UP, mund tė organizoj kėtė vitė vetėm ligjerata pėr lėndėt diferenciale ndėrsa aspak nuk ka mundėsi tė organizoj fillimin e semestrit pėr studentėt e UT-sė, ka sqaruar Nura.
Zyrtari I MASHT-it Xhavit Rexhaj i ka njoftuar studentėt se ka pranuar listat nga Ministria e Arsimit tė Maqedonisė, por nuk u ka dhėnė pėrgjigje studentėve se pėrse nuk I ka dorzuar listat nė UP dhe nė fakultetin e mjeksisė.
Nė njė letėr reaguese ish studentėve grevistė sqarojnė se edhe studentėt e vitit tė 4 dhe tė 5 tė cilat gjoja se kanė bėrė transfer nė Tiranė, janė tė paknaqur. Ata kėtė paknaqėsi e shprehin pėr redaksin se janė kthyer nė vitin e dytė tė studimeve dhe nuk janė dakord me njė hap tė tillė.

Nga: Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio