Studentet.info
Lajme : 1mijė e 500 deri nė 3 mijė euro diploma ne Universitien nė Mitrovicė
Kyqur 15-03-2007 10:50:51 (1258 Lexime)

Universiteti i Prishtinės, nė gjuhėn serbe, me seli nė Mitrovicė, ka lėshuar mbi 1 mijė diploma tė falsifikuara

MITROVICĖ, 15 MARS- Rektori i ri i kėtij universiteti, Zdravko Vitosheviq, ka deklaruar pėr gazetėn "Blic" tė Beogradit se korrupsioni nė tė gjitha fakultetet ka qenė gjė e ditur nga tė gjithė, por mė sė shumti nė Fakultetin Filozofik. Sipas tij, diplomat janė lėshuar edhe pėr njė ditė, ndonėse procedura ka zgjatur mė sė shumti tetė ditė.

Ēmimi pėr njė diplomė sillej nga 1mijė e 500 deri nė 3 mijė euro.
Diploma kanė blerė jo vetėm studentėt e dėshtuar, por edhe njerėz tė rėndėsishėm. "Brenda natės diploma universiteti kanė marrė edhe policėt.
Rreth 600 pjesėtarė tė policisė sė Serbisė nė kėtė mėnyrė kanė "kryer" fakultetin. Nė listė gjenden edhe doganierė, koordinatorė komunash, drejtorė tė shkollave, funksionarė, anėtarė tė udhėheqjes sė ngushtė tė Partisė Socialiste, madje edhe ish-rojet e Fakultetit Filozofik, prej tė cilėve njė numėr i tyre japin mėsim nga historia dhe sociologjia nėpėr shkollat serbe tė Kosovės", ka thėnė pėr gazetėn nė fjalė njė burim nga Universiteti serb nė Mitrovicė.
Afera tė ndryshme tė korrupsionit kanė marrė pėrmasa shqetėsuese edhe nė disa universitete tė Serbisė, bėjnė tė ditur mediat serbe.(RTK)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio