Studentet.info
Lajme : Delegacioni i USUSHT-sė u kthye nga Gjermania
Kyqur 21-03-2007 7:00:00 (1554 Lexime)

Delegacioni i USUSHT-sė u kthye nga Gjermania

TETOVĖ, 21 MARS - Njė delegacion i Unionit tė Studentėve tė USHT-sė, i pėrbėrė nga kryetari Kushtrim Ahmeti dhe sekretari i pėrgjithshėm, Korab Mushkolaj qėndruan pėr njė vizitė disa ditore nė Gjermani (prej 14 deri 19 mars), ku morėn pjesė nė konferencėn e 13-tė tė Studentėve tė Evropės, qė ishte organizuar nga ESIB ( Organizatė Evropiane Studentore).

Ky delegacion i USUSHT, mė 16 mars vizitoi Parlamentin Federal Gjerman, ku u takua me anėtarėt e kėtij parlamenti Kristina Sager nga partia GRUNE dhe mė dr. Ulrike Voltmer nga partia LINKE, tė cilėt mbajtėn ligjėratė rreth implementimit tė procesit tė Bolonjės dhe mobilitetit tė studentėve, si dhe vėshtirėsitė qė hasin studentėt gjatė studimeve, me theks tė veēantė pėr studentėt e Evropės Juglindore.Pas vizitės sė bėrė nė Parlamentin gjerman dhe diskutimit me parlamentarėt, nga kryetari i ESIB, Koen Geven u hap zyrtarisht konferenca, ndėrsa diskutimet i zhvilloi sekretari i pėrgjithshėm i DAAD dhe ministri Federal i Arsimit dhe Shkencės.

Pėrfaqėsuesit e mė shumė se 40 shteteve tė Evropės, nė ditėn e dytė tė konferencės u ndanė nė grupe punuese, ku diskutuan pėr hapat e mėtejmė qė do tė ndėrmerren deri nė takimin e ardhshėm nė Londėr, ku pritet tė prezantohet drafti nė Kėshillin e ministrave nė muajin maj tė kėtij viti.

Delegacioni i USUSHT-sė realizoi njė takim me kryetarin e ESIB-sė, nė tė cilin u bė fjalė pėr ecuritė e implementimit tė Kartės sė Bolonjės nė USHT dhe mėnyrėn e funksionimit tė USUSHT-sė, pėr planet e pėrbashkėta nė kuadėr tė njė projekti STUDY VISIT qė duhet t’i bėhet USUSHT-sė nga ana e pėrfaqėsuesve tė ESIB-sė.

Delegacioni i USUSHT-sė realizoi edhe tre takime me pėrfaqėsues studentorė tė Norvegjisė (Kim Storksen), Suedisė (Ana Koavska) dhe Italisė (Rossella Iraci), me tė cilėt sė shpejti pritet tė fillojė bashkėpunimi nė shumė fusha, qė kanė tė bėjnė me shkėmbimin e studentėve. Pati njė takim edhe me pėrfaqėsuesit e Qeverisė studentore tė Shqipėrisė, me kryetarin Tahir Lamce dhe pėrfaqėsuesit e Parlamentit Studentor tė Prishtinės, kryetarin Sejdi Hoxha etj.

Nė ditėn e tretė tė konferencės, mė 18 mars, diskutimet vazhduan nė panel nga tri organizata joqeveritare me ndikim nė fushėn e arsimit dhe shkencės (EUROSUDENT-Project, HATEAC-Irland, Bussines Europe). Pas diskutimeve dhe prezantimit tė rezultateve tė grupeve, delegacioni i USUSHT-sė u paraqit me njė performans mbi funksionimin e USHT-sė dhe mbi vėshtirėsitė e mobilitetit dhe vizave qė hasin studentėt e kėtij institucioni.

Para pėrfundimit tė kėsaj konference, u prezantua Deklarata e Berlinit (BERLIN DECLERATION), tė cilėn e nėnshkruan tė gjithė pėrfaqėsuesit studentorė, nė mesin e tyre edhe delegacioni i USUSHT-sė, deklaratė kjo qė ngėrthen mė shumė liri dhe mundėsi pėr studentėt, si tė drejta tė barabarta pėr tė gjithė studentėt dhe stafin arsimor etj.

Nė pėrfundim tė konferencės, mė 19 mars u mbajt njė konferencė pėr shtyp, ku morėn pjesė tė gjithė pėrfaqėsuesit, ndėrsa para mediave evropiane u prezantua puna dhe tė arriturat e kėsaj konference.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio