Studentet.info
Lajme : Atasheu per kulture i ambasades gjermane, mbajti prezentim ne usht me teme 50 vjet BE
Kyqur 21-03-2007 7:01:56 (1404 Lexime)

Atasheu gjerman ligjeroi nė USHT

TETOVĖ, 21 MARS- Atasheu pėr Kulturė i Ambasadės gjermane nė Maqedoni, Dorothea Gieselman, mė 21 mars 2007 (e mėrkurė) nė amfiteatrin e Rektoratit pati njė prezantim para stafit akademik dhe studentėve, me temėn: “50 vjet tė Bashkimit Evropian”.

Gieselman foli pėr Kėshillin presidencial tė Gjermanisė nė Evropė, duke nėnvizuar se Bashkimi Evropian ballafaqohet me shumė sfida, prej tė cilave mund tė veēohet ajo e ngecjes sė procesit tė konstituimit, si dhe referendumi i dėshtuar nė Francė dhe Holandė.

Atasheu Gieselman tha se ėshtė paraqitur skepticizmi evropian te disa anėtarė tė BE-sė pėr zgjerim tė mėtejshėm tė familjes evropiane, si dhe pėr situatėn e palakmueshme nė Lindjen e Mesme.


Atasheu pėr kulturė i Ambasadės sė Gjermanisė nė Maqedoni, Dorothea Gieselman, me theks tė veēantė foli pėr detyrat, sfidat kryesore, programin punues tė BE-sė, ku i kushtohet njė rėndėsi e veēantė Procesit tė Lisbonės, parimeve energjetike, burokracisė sė zvogėluar dhe dimensionit social tė Evropės.

Pas pėrfundimit tė prezantimit tė znj. Dorothea Gieselman, nė lidhje me temėn “50 vjet tė Bashkimit Evropian”, studentėt kishin rastin tė pyesin pėr ēėshtje tė ndryshme, ndėr tė tjera edhe pėr lehtėsimin e regjimit tė vizave, mundėsinė e shkollimit nė shtetet anėtare tė BE-sė etj.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio