Studentet.info
Lajme : Profesori gjerman Heinrich Oettel ligjerues nė USHT
Kyqur 22-03-2007 13:23:57 (1552 Lexime)

Profesori gjerman Heinrich Oettel ligjerues nė USHT

TETOVĖ, 22 MARS- Nė kuadėr tė vizitave qė Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti, i ka realizuar nė Gjermani dhe premtimet qė ka dhėnė se do tė angazhohet pėr sjelljen e profesorėve nga ky vend, po fillojnė tė realizohen.

Dr. h. c. Heinrich Oettel nga Universiteti Teknik “Bergakademie” tė Freibergut tė Gjermanisė, mė 22 mars 2007, (tė enjten), ka mbajtur njė ligjėratė pėr studentėt e Fakultetit tė Shkencave Aplikative, nė Programet studimore Mekatronikė dhe Inxhinieri ekonomike.

Profesor Oettel ėshtė koordinator i rrjetit tė bashkėpunimit mes universiteteve nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni nė fushėn e shkencės dhe tė teknologjisė sė materialeve.

Nė kuadėr tė kėtij bashkėpunimi, nė Institutin e tij nė Freiberg kanė qėndruar mė shumė se 150 studentė shqiptarė, nga tė gjitha trevat, tė cilėt kanė realizuar studime dhe ushtrime labaratorike, tema tė magjistraturės dhe doktoratės.


Profesor Hamit Mehmeti sė bashku me profesor Brezhinskin kanė hartuar njė program pėr inxhinieri ekonomike dhe mekatronikė.

Profesori i nderuar, Heinrich Oettel realizoi njė takim edhe me rektorin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexhetin, tė cilit i premtoi se edhe mė tej do tė vazhdojė ta mbėshtesė Fakultetin e Shkencave Aplikative tė USHT-sė, duke premtuar edhe pėr angazhimin e tij tė mėtejshėm si ligjėrues nė kėtė Universitet.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio