Studentet.info
Lajme : Bursa studentore
Kyqur 26-03-2007 10:05:18 (2178 Lexime)

Pagesė e bursave tė nxėnėsve dhe studentėve

SHKUP, 26 MARS- Pagesa e 3.782 bursave dhe kredi tė reja pėr nxėnės dhe studentė do tė fillojė nga kjo javė.

Qeveria nė seancėn e fundit qeveritare e miratoi programin pėr standard tė nxėnėsve dhe studentėve me tė cilin janė paraparė 500 bursa tė reja tė nxėnėsve, 1.633 bursa studentore.

Prej kėsaj jave fillon edhe pagesa e 1.560 kredive studentore, 14 bursave pėr fėmijė me nevoja tė posaēme dhe fėmijė pa prindėr, 13 bursa pėr fėmijė tė ushtarėve tė vrarė maqedonas, 10 bursa pėr romė, 45 bursa qeveritare studentore dhe 7 bursa studentore pėr fėmijėt e ushtarėve tė vrarė maqedonas.


Bursat studentore kapin vlerėn prej 3.300 denarėve, kreditė 2.300 denarė, pėrderisa bursat e nxėnėsve arrijnė nė 2.000 denarė.

Numri i pėrgjithshėm i shfrytėzuesve tė vjetėr tė bursave dhe kredive tė nxėnėsve dhe studentėve ėshtė 6.656 studentė dhe nxėnės.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio