Studentet.info
Lajme : Racizėm
Kyqur 27-03-2007 13:47:56 (1358 Lexime)

Racizmi, dėbohen studentėt shqiptarė

LONDĖR, 27 MARS - Rasti mė i fundit me racizėm ndaj shqiptarėve ka prekur dhe policinė britanike tė njohur pėr metodat e tyre shumė njerėzore gjatė punės. Kėshtu 6 studentė nga Shqipėria, Ukraina,
Peruja dhe Burkina Faso janė ndaluar dhe izoluar nė kryeqytetin britanik pėr njė ditė tė tėrė dhe mė pas janė kthyer prapa nė vendin nga ku ata kishin ardhur. 6 studentėt bashkė me profesorė dhe studentė italianė ishin dėrguar nga universiteti i Bergamos nė Itali, pėr tė ndjekur leksione gjuhėsore nė Britani, por janė pėrballur me
racizėm qė nė momentin e parė tė shkeljes nė aeroportin Hithrou pasi
nuk janė lejuar tė hyjnė duke u futur nė polici dhe duke u marrė gjurmėt e gishtave qė mė pas u skeduan si tė ishin kriminele.

I vetmi justifikim nga policia londineze ishte se studentėt ishin nga vende jo tė dėshiruara nė Britani ndėrkohė qė nuk raportohet pėr dhunė fizike ndaj tyre. Policia lejoi studentėt italianė dhe profesorėt tė kalonin duke mbajtur pėr rreth 12 orė studentėt nė polici dhe pėr ti kthyer me force nė universitetin italian.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio