Studentet.info
Lajme : KĖSHILLI I STUDENTĖVE TĖ ISH FAKULTETIT TĖ MJEKĖSISĖ PRANĖ UT-SĖ
Kyqur 09-02-2005 8:28:46 (1834 Lexime)


Do tė radikalizohemi nėse nuk realizohet marrėveshja


PRISHTINĖ, 09 SHKURT- Kėshilli i Studentėve tė ish Fakultetit tė Mjekėsisė pranė UT-sė njė njė komunikatė pėr media thotė se nėse nuk realizohen kėrkesat e lartėpėrmendura, studentėt do tė bojkotojnė gjithė marėveshjen.

Zhagitja e procesit tė implementimit tė marrėveshjės sė arritur nė Ohėr nė mes tė Ministrave tė Arsimit tė Maqedonisė, Kosovės dhe Shqipėrisė pėr transferimin e studentėve nga Fakulteti i Mjekėsisė sė Universitetit tė Tetovės nė Universitetet e Prishtinės, Tiranės dhe Shkupit dhe mos seriozitetin pėr t’ju qasur kėsaj qėshtje nė mėnyrė serioze nga ana e palės Kosovare...

Kėshilli i Studentėve tė ish Fakultetit tė Mjekėsisė pranė UT-sė qė nė bazė tė marrėveshjės sė lartpėrmendur duhet tė transferohen nga UT-ja nė UP ka dėrguar njė komunikatrė pėr media nė tė cilėn u bėnė thirrje institucioneve tė cilat ndihmuan nė arritjen e marrėveshjės pėr transferimin e studentėve tė ish Fakultetit tė Mjekėsisė pranė UT-sė nė Fakultetin e Mjekėsisė tė UP-sė, qė sa mė parė ta implementojnė Marveshjėn. Sipas komunikatės sė studentėve institucionet e lartėpėrmendura janė zotuar ta realizojnė deri mė datė 15.02.2005, pėrkatėsisht mė fillimin e semestrit tė ardhshėm.
“U bėjmė thirrje qė kėtė implementim mos ta bėjnė vetėm formalisht, por nė kuadėr tė tij tė realizohėn edhe kėrkesat tona qė njėherit na janė premtuar se do tė realizohėn, fillimisht nga Rektori i UP-sė e mė pas edhe nga Ministri i MASHT-it nė momentin e nėnshkrimit tė marrėveshjės ndėrministrore nė Ohėr, pėrderisa ne studentėt ishim nė grevė “, thuhet nė komunikatėn pėr meduia t ėish studentėve tė mjeksiė dhe stomtalogjisė praėn UT-sė.
Studenėt e mjeksisė dhe stomatologjisė sqarojnė edhe njėher se ata nuk do tė tėrhiqen nga realizmi I marveshjės sė aritur ndėrmjet tre ministrave me tė cilėn u ndėrpre edhe greva dymujore.
“Vijimi i vitit akademik aty ku kemi mbetur nė Universitetin e Tetovės duke filluar nė kėtė semestėr, ku paralelisht do ti ndiqnim edhe lėndėt diferenciale,pranimin e tė gjitha provimeve tė ligjėruara nga profesorė tė akredituar dhe tė dhėna nė Fakultetin e Mjekėsisė tė UT-sė, zgjidhjen e qėshtjės sė participimit duke mos u ngarkuar studentėt me ndonjė shumė tė hollash qė do tė tejkalonte shifrėn qė paguajn studentėt e UP-sė
I tėrė realizimi i kėtij projekti tė bėhėt deri mė datė 15.02.2005”, thuhet nė vazhdim tė kėsaj komunikate.
Kjo komunikatė I ėshtė dėrguar Kryeministrit tė Kosovės, Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė sė Kosovės,Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės,
Dekanatit tė Fakultetit tė Mjekėsisė pranė UP-sė dhe tė gjitha medimuve shqiptare nė kosovė dhe Maqedoni.

Nga: Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio