Studentet.info
Lajme : Dėshmuan profesorėt e PSKF-sė
Kyqur 04-04-2007 6:26:31 (1654 Lexime)

U zhvillua procesi gjyqėsorė kundėr profesorėve tė USHT-sė pėr vepėr

TETOVĖ, 4 PRILL- Sot u zhvillua procesi gjyqėsorė kundėr tre profesorėve tė Universitetit Shtetėrorė tė Tetovės qė akuzohen pėr vepėr penale kundėr profesorit Miftar Zyberi. Haki Ismaili, profesor qė nga themelimi nė UT, dhe u.d. shef i Katedrės sė Programit Studimor pėr Kulturė Fizike ėshtė pėrgjigjur nė pyetjen e avokates.

“ Nė ditėn tragjike nė zyrė ishim gjithė profesorėt pėr tė mbajtur njė mbledhje. I fundit u fut profesorė Miftar Zyberi dhe posa ėshtė ulur nė karrige pas tij janė futur disa tė rinj dhe kanė ofenduar profesorin, Ndėrsa nė atė moment unė kam par vetėm profesor Sali Emnin qė ėshėt munduar tė ndal turmėn e tė rinjve qė janė futur brenda nė zyrėn e ngushut janė tubuar ndoshta edhe mbi 40 persona dhe nė ato momente tė rrėmujės unė jam ulur tė marr dokumentet dhe s’kam arritur tė shoh kurrgjė” ka deklaruar, Haki Ismaili. Profesor Blerim Sulejmani ka deklaruar se edhe ai ka marr goditje nga turma dhe nuk ka arritur tė shoh se ēka ka ndodhur me saktėsi.


“unė e pash qė disa persona janė futur pas prof Miftar Zyberit dhe ai sa ėshtė ulur nė karrige , ata e kanė ofenduar me fjalė tė ndryshme , ndėrkohė qė profesori ka bėrtitur se “nuk jam unė tradhtar” dhe ka goditur njėrin person me shuplak, ndėrsa nė atė moment ėshtė futur turma dhe mė kanė goditur edhe mua dhe mė kanė rrėzuar pėr toke” tha Blerim Sulejmani duke sqaruar se gjatė asaj kohe ka parė shumė shqelma qė e kanė goditur profesorin dhe disa prej tyre kanė pėrfunduar nė shpinėn e tij.
Nė kėtė seancė nuk janė paraqitur dy dėshmitarėt Alit Dehari dhe Besnik Veseli, as eksperti i mjekėsisė ligjore Agim Ramadani Pėr shkak tė mungesės sė dėshmitarėve tė tjerė seanca e rradhės do tė mbahet mė 17 prill ku edhe njėherė do tė ftohen tė dėshmojnė personat e ftuar nga prokuroria.
Gjatė kohės qė ėshtė zhvilluat senca, para gjykatės sė Tetovės kanė protestuar njė grup studentėsh tė PSKF duke kėrkuar qė tė lirohen profesorėt nga kjo akuzė pasi janė tė pafajshėm.
“Protestojmė kundėr padrejtėsisė qė u bėhet profesorėve tanė, tė cilėt akuzohen pėr pjesėmarrės nė incidentin e ndodhur nė mes prof. Miftar Zyberit dhe studentėve. Ne tė gjithė kemi dėshmuar se profesorėt tanė janė tė pafajshėm dhe pikėrisht kėto profesorė janė ata qė kanė punuar me pėrkushtim nė themelimin, ngritjen si dhe avancimin e fakultetit tė Kulturės Fizike” thanė protestuesit duke nėvziuarr se ata ndjehen tė indinjuar se se profesorėt nė vend tė mbajnė ligjėrata dhe ushtrime nė fakultet ata mbahen nėpėr gjyqe. Ne edhe njėherė ngremė zėrin e arsyes dhe kėrkojmė qė t’u jepet pafajėsia profesorėve tanė dhe tė kthehen nė katedėr, aty ku e kanė vendin” studentet qė kanė protestuar para gjyaktės gjatė zhvillimit tė procesit gjyqėsor.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio